Kaplička na Hvězdě
Na skále, kde nynější hvězdecká kaplička stojí, byl za počátku 18. století zbudován vysoký dřevěný kříž, na jehož vrcholu byla velká zlacená hvězda - jenž pocházela z broumovského kláštera z Červené věže.
Roku 1773 dal opat broumovský Otmar Zinke z
velikých pískovcových kvádrů vystavět osmihrannou
kapli, jejíž půdorys má podobu hvězdy - podle návrhu
jednoho z nejznámějších barokních stavitelů u
nás, Kiliána Dientzenhofera.
Pro svoji podobu s hvězdou a pro svou zlacenou hvězdu na báni věžičky, byla kaple nazvána "Hvězda" a od ní také celé romantické okolí.
Kaple byla slavnostně vysvěcena dne 5. srpna 1773, a téhož dne zavedena pro budoucí časy výroční pouť. Tato sláva a záře Hvězdy byla však brzy ukončena.
Z rozkazu cisaře Františka Josefa II. byla zrušena a zbourána. Ve veřejné dražbě ji koupil občan Police Ferd. Thér za 70 zlatých s podmínkou, že ji musí co nejdříve zbořit. Začal kapli bourat, ale veliké pískovcové kvádry dosti vzdorovaly. Tak nechal zdivo státi a rozebral a sebral co se dalo jiného - střechu, okna, dveře, lavice, oltář ap. Hvězda se stala zříceninou, k níž málokterý poutník zavítal.
Bylo to jednou v létě asi za půl století, kdy několik studentů z klášterního gymnázia v Broumově navštívilo tato místa a od zbytků kapličky se rozhlíželi po čarokrásné krajině. Za chvíli však začli přemýšlet, že by tu měla být voda, ba co lépe - hospoda ke svlažení vyschlých krků. Jeden z nich, Jan Rotter, ostatním řekl, že kdo jiný by ji měl postavit než opat - klášteru přeci patří celá krajina i pohoří, kde jsou zbytky původní kaple. Nakonec všem sdělil, že až bude on opatem v Broumově, tak tu hospodu postaví.
Nato se žízniví studenti odebrali přes Kovářovu rokli, kde se mohli napíti na další cestu.
Od té doby uplynulo pak mnoho let. Ze studentů se stali učenci a z některých kněží. Stal se jím i Jan Rotter, který nakonec skončil v broumovském gymnáziu, kde kdysi sám studoval, jako profesor.
V roce 1844 se tehdejší opat Placidus Beneš vzdal svého úřadu a 7. listopadu téhož roku byla konána volba nového opata - stal se jím Dr. Jan Rotter.
Když po čase opat Jan opět stanul ve
zříceninách kapličky na Hvězdě, vzpomněl si najednou
na svůj rozhovor s ostatními studenty před dávnými
roky. Protože měl nyní dostatek moci i peněz, rozhodl
se, že kapličku dá znovu vystavět a vedle zřídí pro
poutníky a obdivovatele krásné přírody veliký
hostinec.
A co slibil, vykonal, i když uskutečnění plánů trvalo celých deset let. Nově zbudovaná kaplička byla dne 5. srpna 1855 opatem Rotterem slavnostně vysvěcena a pouť na Hvězdě obnovena.
Hostinec byl postaven na samém okraji propasti ve krásném švýcarském slohu s pokoji a velkým sálem. Z hostince se otevírá krásná vyhlídka na celý výběžek broumovský.
Kdo Hvězdu jednou navštíví, nikdy nezapomene, ani po mnoha letech, rád se tam opět vrací.