Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


NP Skaftafell

26.8. 2004

Cesta do Skaftafellu Cestou do NP Skaftafell Cestou do NP Skaftafell Na dnešní den jsme si naplánovali procházku po národním parku Skaftafell, který se nachází nedaleko jezera Jökulsárlón (viz. mapka). Vypadalo to, že se počasí umoudřilo a tak jsme se těšili na pěkné výhledy. Cesty zde byly dobře značené a tak jsme ani nebloudili.
Naším cílem byla nejvyšší hora národního parku - Kristínartindar (1126 m). Cestou se nám otevíraly nádherné pohledy na ledovec Skaftafellsjökull i na celý národní park. Postupem času se ovšem začalo počasí prudce zhoršovat a když jsme vystoupili na Kristínartindar, tak začalo pršet. Naštěstí jsem zvolil vlastní trasu výstupu, čímž jsem se dostal na předvrchol hory Kristínartindar a odtud jsem pořídil řadu pěkných fotografií. Z Kristínartindaru již fotit nešlo, jelikož byl v mlze.
NP Skaftafell, vlevo Kristínartindar
NP Skaftafell NP Skaftafell NP Skaftafell NP Skaftafell
Ema se rozhodla rovněž vystoupit na tento předvrchol, čímž se ovšem zpozdila a pak při vlastním výstupu Vodopád Svartifoss Vodopád Magnúsarfoss Vodopád Hundafoss na Kristínartindar sešla z cesty a jala se vystupovat na jiný vrchol. Později nám výstup líčila velmi Pohled na nejvyšší horu Islandu dramaticky, takže se raději vrátila. My jsme se s ní při sestupu akorát přesně potkali.
Po sestupu jsme pokračovali v cestě národním parkem, počasí se mezitím stačilo opět trochu umoudřit a přestalo pršet. Měli jsme v úmyslu navštívit i vodopády v této oblasti, holky byly ale lehce promrzlé a zmoklé a bylo vidět, že by nejraději zamířily přímou cestou k autu. Naštěstí ale vysvitlo sluníčko, hned se nám zvedla nálada a vodopády byly zachráněny.
První z vodopádů se jmenuje Svartifoss, následuje Magnúsarfoss a jako poslední jsme navštívili ještě Hundafoss. Na jedné z fotografií si můžete všimnout také Haryho, jak smutně ukazuje k nejvyšší hoře Islandu - Hvanadalshnúkuru (2119 m). Smutně proto, že zůstala nepokořena.
Kirkjubæjar Kirkjubæjar Na parkovišti jsme si odpočinuli, najedli a vydali se hledat nocleh. Cestou jsme se zastavili ještě u pamětní kapličky Kirkjubæjar. Kdysi zde stával kostelík, ve kterém v roce 1783 během erupce Skaftáreldaru sloužil slavnou mši kněz Jón Steingrimsson, při které se postupující láva zastavila v korytě řeky Skaftá. V roce 1974 zde byla postavena pamětní kaple.
Nakonec jsme dojeli až do městečka Vík, kde jsme, přes počáteční odpor děvčat, přespali vedle hřbitova.


Návrat na domovskou stránku