Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


NP Jökulsárgljúfur

20.-21.8. 2004

Trek přes NP Jökulsárgljúfur Na následující 2 dny jsme měli připravenou jednu malou lahůdku - dvoudenní trek v národním parku Jökulsárgljúfur. Plán byl celkem jednoduchý. Autem dojet k vodopádu Dettifoss a potom pěšky dojít až do kempu v Ásbyrgi. Zde se musí jeden dobrovolník nějakým způsobem dostat zpět k autu a dojet pro zbytek výpravy. Z Reykjahlíðu je možné jet k Dettifossu v podstatě dvěmi cestami, z čehož nám byla Cestou k vodopádu Dettifoss Cestou k vodopádu Dettifoss doporučena delší cesta přes Húsavík (viz. mapka). Teréňákem lze použít ještě třetí cestu, která je suverénně nejkratší, ovšem s normálním autem obtížně sjízdná. Žádné brody by tam sice být neměly, ale terén je pro normální auto příliš obtížný. To jsme ověřili včera džípem, kdy jsme se kousek po této cestě svezli a tuto možnost jsme zavrhli.
Byla to ovšem tak velká zajížďka, že pro zpáteční cestu jsme zvolili druhou variantu, která vedla po druhé straně řeky. Ale to trošku předbíhám událostem.
Cesta až do Ásbyrgi probíhala bez problémů, dále již vedla pouze šotolinová a dosti vymlácená silnice, Vodopád Selfoss takže jsme místy museli jet doslova krokem. Auto to ale vše ve zdraví přežilo, takže jsme mohli v klidu Vodopád Selfoss vyrazit na túru. Naší první zastávkou byl vodopád Selfoss na řece Jökulsá, která ostatně protéká celým národním parkem. Na Islandu jsme již řadu vodopádů viděli, a to i hodně mohutných. To, co jsme spatřili nyní nám ovšem vyrazilo dech. Takto mohutný vodopád jsme tady ještě nezažili. Snad si uděláte svoji představu z přiložených fotografií.
Ještě pár slov k řece Jökulsá. Je to druhá nejdelší řeka na Islandu s neprůhlednou, šedivou a velmi studenou vodou nesoucí sedimenty a bahno z ledovce Vatnajökull, největšího na Islandu. Před 4500-2000 lety zde došlo k Jökulhlaups, katastrofickým povodním, při kterých průtok řeky dosahoval 2000 násobku současného. Jökulhlaups jsou způsobeny vulkanickou činností pod ledovcem. Ta roztaví vodu pod ledovcem, kde se vytváří obrovská jezera a když je tlak jimi vyvolaný na ledovec příliš velký, dojde k jejich vylití na povrch a způsobují právě obrovské záplavy, které jsou postrachem i dnes (především na jihu ostrova).
Jen pár set metrů po proudu řeky se nachází další vodopád - Dettifoss. Jestliže jsem Selfoss nazval mohutným, zde již člověku docházejí slova. Však se jedná o nejmohutnější vodopád v Evropě. Je 100 m široký, 45 m vysoký a má průtok 193 m3/s. Vodopád je obklopen vodní tříští, která ve slunci vytváří nádhernou duhu, ovšem velmi komplikuje fotografování.
Vodopád Dettifoss Vodopád Dettifoss Vodopád Dettifoss NP Jökulsárgljúfur
Na dalších fotkách můžete sledovat naši túru po národním parku a vychutnávat si jeho krásu. Za zmínku stojí i vodopád Hafragilsfoss, přestože není tak mohutný jako předchozí dva.
NP Jökulsárgljúfur Vodopád Hafragilsfoss Vodopád Hafragilsfoss NP Jökulsárgljúfur
NP Jökulsárgljúfur NP Jökulsárgljúfur NP Jökulsárgljúfur Hólmárfossar
Museli jsme i brodit Cestou jsme dosud nepotkali ani živáčka. To se mělo ovšem změnit a setkání to bylo vpravdě osudové. Potkali jsme se s cestovní kanceláří S.E.N., kterou vedl Hynek Adámek. Hary se s ním dal do řeči, jelikož ho poznal z Islandských dnů v Praze, kde Hynek přednášel. Od něho se dozvěděl, že za nimi jdou další čtyři Češi, kteří zanechali auto v kempu v Ásbyrgi a jdou k vodopádu Dettifoss. Musí tedy NP Jökulsárgljúfur NP Jökulsárgljúfur řešit podobný problém jako my - jak se dostat k autu. Protože oni dojdou k vodopádu již dnes, řešení se přímo nabízelo. Když jim svěříme klíčky od našeho auta, mohou nám ho převézt do Ásbyrgi. Bylo to trošku riskantní a proto jsme se rozhodli, že to budeme řešit, až je potkáme.
Neuplynulo dlouho a skutečně jsme se s nimi potkali. Jelikož vypadali důvěryhodně, tak jsme to riskli a klíčky jim svěřili. Vyměnili jsme si čísla mobilů, dostali jsme ještě varování, že cestou budeme muset brodit, a pokračovali jsme dále. Dlužno podotknout, že v dalších dnech jsme se s nimi, stejně jako s Hynkem a jeho cestovkou, ještě několikráte potkali.
Zprava Karl a Kerling NP Jökulsárgljúfur NP Jökulsárgljúfur Pomalu jsme se blížili k cíli dnešního putování, ke kempu Eyjan. Ještě jsme stihli prozkoumat skalní útvary Karl a Kerling nad řekou, které mají představovat zřejmě troly a potom již přímou cestou do kempu.
Od Čechů, kterým jsme svěřili klíčky od auta, jsme se rovněž dozvěděli, že přestože provozní doba kempu, kdy je tam strážce a tedy se vybírá poplatek, začíná ráno asi v 9 hod., přišli je zkasírovat už o hodinu dříve. Rozhodli jsme se tedy ráno opustit kemp pokud možno ještě před příchodem strážce, což se nám i podařilo. Pokračovali jsme tedy dále směrem k Ásbyrgi.
Čedičová stěna Kirkjan NP Jökulsárgljúfur Duhový kopec
NP Jökulsárgljúfur NP Jökulsárgljúfur Kemp v Ásbyrgi Odpoledne jsme do kempu skutečně došli a spadnul nám kámen ze srdce, když jsme tam uviděli i naše auto. S Harym jsme se rozhodli prozkoumat ještě okolí kempu, několik fotek si tedy můžete rovněž prohlédnout.
Okolí kempu Okolí kempu Okolí kempu Poté jsme se již vydali po druhé straně řeky Jökulsá zpátky k jezeru Mývatn. Cestou jsme se ještě zastavili u vodopádu Dettifoss, kde jsme si udělali romantickou večeři, a pak už rychle do našeho oblíbeného pseudokráteru.


Návrat na domovskou stránku