Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Hveravellir

15.-16.8. 2004

Cesta vnitrozemím Cesta vnitrozemím Od vodopádu Gullfoss jsme se vydali přímo do vnitrozemí. Zde jsou již jen šotolinové cesty, většinou sjízdné pouze terénními automobily (není neobvyklé brodění řek). Tato cesta je spíše výjimkou a je celá sjízdná i normálním autem. To nic nemění na skutečnosti, že auto na těchto silnicích dostává pořádně zabrat. Ještě štěstí, že zde panuje velmi malý provoz - za každým autem se totiž tvoří mohutný oblak prachu.
Hveravellir Navečer jsme konečně dorazili do Hveravelliru. Jedná se o geotermální oblast v nadmořské výšce 650 m. V roce 1938 zde byla postavena první chata se zajímavým koupalištěm, které jsme samozřejmě museli vyzkoušet též. Jak si můžete všimnout na fotografiích, koupaliště má dva přítoky, jeden s teplou a jeden se studenou vodou. Odkláněním trubky s teplou vodou můžete regulovat teplotu v koupálku.
Hveravellir Hveravellir Nejprve jsme ovšem podnikli výpravu po okolí, kde se kromě teplých zřídel nachází například i původní chaloupka se střechou pokrytou trávou. Jak jsme ji viděli, řekli jsme si, že by to bylo příhodné místo na přespání. Byli tam ovšem již Němci, kteří zde sice přespávat nechtěli, ale stejně bysme asi celou noc klid neměli. Nakonec jsme tedy přespali v kempu.
Ráno jsme se ještě jednou vykoupali a pak už jsme pokračovali dále na sever.
Koupaliště Koupaliště Koupaliště Koupaliště


Návrat na domovskou stránku