Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Skalní brána v Dyrhólæy

27.8. 2004

Vík Dnes jsme se probudili opět do překrásného dne a od hřbitova se nám otevřel nádherný pohled na osadu Vík i skalní bránu v Dyrhólæy, která byla naším prvním cílem. Vše jsme ovšem směrovali k několikadennímu přechodu duhových hor. Proto jsme ráno přebalili batohy a vyjmuli z nich vše nepotřebné. Tyto věci jsme Dnes až do Langmannalaugaru měli v plánu zanechat někde ve Skógaru, kde měl náš trek duhovými horami skončit. Potíž byla totiž v tom, že jsme již dnes vraceli auto a nadále se budeme pohybovat pouze po svých, případně stopem. Petr to měl předem dobře naplánované, dnes dojedeme do Landmannalaugaru (viz. mapka), kde náš trek začíná, on odjede do Keflavíku vrátit auto, přespí někde v Reykjavíku a další den přijede autobusem za námi.
Velká diskuze byla opět nad zásobami potravin - co všechno vzít s sebou a hlavně kolik. Problém byl trochu v tom, že jsme nevěděli, jak dlouho bude trek trvat. Standardně je popisován na 6 dní, ovšem náš předpoklad byl, že to pořídíme dříve. Nakonec se nám přeci jen podařilo vše potřebné sbalit a mohli jsme vyrazit.
Další série fotografií je od skalní brány v Dyrhólæy, někdy též označované jako "brána Islandu". Jedná se o 110 m vysoký oblouk vytvořený mořským příbojem. Také zde je možné bránou projet obojživelným vozidlem, i když vypadalo trošku jinak než vozidlo u Jökulsárlónu a ani zde jsme této možnosti nevyužili.
Dyrhólæy Dyrhólæy Dyrhólæy Dyrhólæy Dyrhólæy
Dyrhólæy Dyrhólæy Dyrhólæy Dyrhólæy
Skógafoss Skógafoss Odtud jsme pokračovali přímo do Skógaru, kde jsme si nejprve prohlédli nádherný, 62 m vysoký, vodopád Skógafoss. Podle legendy zde první osadník ukryl poklad. Později ho chtěl jeden mladík vyzvednout, dosáhl ale pouze na prsten na okraji bedýnky, pak poklad opět zmizel. Dnes je prsten chloubou místního muzea.
Naše věci jsme chtěli uschovat na farmě, bohužel jsme zde vůbec nikoho nezastihli. Nakonec to tedy dopadlo tak, že nám vyšli vstříc právě v místním muzeu.
Následující série fotografií zachycuje naši cestu do Landmannalaugaru. Kopec na první fotce jsme zprvu považovali za Heklu, podle mapy jsme ovšem zjistili, že to Hekla být nemůže. V Helle jsme nakoupili chleba a pokračovali dále. Na další fotce již vidíte skutečnou Heklu, i když zde vůbec nevypadá tak hrůzostrašně. Přesto je to sopka, která způsobila snad největší škody na ostrově. Cesta vnitrozemím probíhala pomalu, jelikož cesty jsou zde opět šotolinové a značně rozbité.
Cestou po hlavní silnici do Helly Hekla Cestou do Landmannalaugaru Cestou do Landmannalaugaru
Landmannalaugar Předjížděli jsme i autobus cestovní kanceláře S.E.N. s Hynkem, který mířil rovněž do Landmannalaugaru. Po příjezdu na místo jsme zde potkali skupinu cyklistů - samozřejmě z Čech. My už jsme je viděli dříve z auta, dnes jsme se s nimi mohli dát do řeči. Byli to skauti z Prahy, Petr s Luckou se znali dokonce se sourozencem jednoho z cyklistů. Celkem jich bylo asi 50 a na Islandu se stali velmi populárními, jelikož ihned po připlutí s nimi natočila rozhovor Islandská televize a tak je všude poznávali.
Rozloučili jsme se tedy s Petrem, který jel vrátit auto a šli jsme postavit stany. Jak vidíte z fotografie vpravo, nabývala obloha na dramatičnosti, což nevěstilo nic dobrého. Rovněž si zde můžete povšimnout krásných duhových hor.


Návrat na domovskou stránku