Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Duhové hory

28.-31.8. 2004

Ráno jsme se probudili do deštivého dne, takže nemělo ani cenu vstávat. Navíc jsme stejně museli čekat na Petra, až se po poledni vrátí autobusem z Reykjavíku. Když už nás nebavilo ležet, sešli jsme se společně v našem stanu a hráli jsme karty. Z ničeho nic se ovšem zvedl velmi prudký nárazový vítr. Nárazy stále více sílily, takže jsme začali mít obavy o náš stan. Už takto jsme drželi všechny tyčky, aby se nezlomily. Vítr neustával a tak jsme se rozhodli, že stan složíme. Byl přeci jen vysoký a tyčky pouze z umělé hmoty. V tomto okamžiku ale přišel takový náraz, že jedna tyčka nevydržela a praskla, druhá se nalomila. To byla prekérní situace. Věci ze stanu jsme tedy hodili k holkám, stan jsme sklapli a společně se přesunuli do umývárky.
Tam už bylo narváno - byl tam prakticky celý autobus cestovky S.E.N., z nichž mnozí dopadli stejně jako my a vítr jim zničil stan, shromáždili se tam i turisté z dalších zemí. Hynek se snažil zpěvem a vtípky vrátit lidem optimismus do žil. Potkali jsme se zde opět s Irenou, jejíž stan byl zatím v pořádku.
Odpoledne přijel Petr, novinu se zničeným stanem vzal na vědomí s klidem pokerového hráče. Později se dal do řeči s Irenou a tak zjistil, že vítr mezitím zničil i její stan. Naštěstí pro nás to ale neodnesly tyčky, nýbrž celta. Ona měla výhodu v tom, že řada lidí z cestovky byla sama a měli tak ve stanu místo. Petr s ní tedy domluvil, že si vypůjčíme její duralové tyčky a pokusíme se s nimi postavit náš stan. To se později i povedlo, a přestože byly tyčky krátké a stan vypadal dost neforemně, dva lidi v něm přespat mohli. Dalo by se říci, že tímto Irena zachránila naši výpravu a proto jsem setkání s ní na Krafle tenkrát označil za osudové.
Odpoledne se situace dost vyhrotila. Vyměnila se obsluha kempu a místo příjemné paní, která tam byla dosud, nastoupila pěkná semetrika. Ta nás okamžitě začala vyhánět z umývárny s tím, že za chvíli bude odjíždět poslední autobus do Reykjavíku a že bude nejlepší, když s ním všichni odjedeme. Slabší povahy to skutečně vzdaly a chystaly se k odjezdu. My jsme samozřejmě hodlali vytrvat, stejně jako Hynek se svými lidmi.
S tím se ovšem strážkyně kempu nehodlala smířit a oznámila nám, že pokud do deseti minut umývárnu nevyklidíme, zavolá na nás policii. Hynek se s ní okamžitě chytil a snažil se změnit její postoj, bohužel bezvýsledně. Nakonec prohlásil, že s takto nepříjemným člověkem se na Islandu ještě nesetkal a začal se chystat rovněž k odjezdu.
Lázně v Landmannalaugaru Až mnohem později jsme se dozvěděli pravděpodobný důvod jejího chování a znovu se potvrdilo, že nic není černobílé a člověk by se neměl ve svých soudech unáhlovat. Villi Knudsen, o němž se zmíním v kapitole o Reykjavíku, nám totiž prozradil, že nedávno v těchto místech umrznul právě za podobných okolností jeden člověk z Řecka. To vysvětluje i dotaz zmíněné paní, která se hned zpočátku ptala, jestli je mezi námi nějaký Řek, což jsme tenkrát v těch souvislostech vůbec nechápali.
Lázně v Landmannalaugaru Lázně v Landmannalaugaru Zbytek dne jsme přečkali ve venkovním přístřešku, později přestalo i pršet, podařilo se nám částečně vysušit a poté i postavit stan a situace se vracela opět k normálu. Na tomto místě bych se měl vlastně zmínit, že Landmannalaugar jsou proslulé přírodní lázně a jezdí se sem koupat lidi především z Reykjavíku a okolí. Přestože počasí nebylo ještě úplně ideální, nejstatečnější část naší skupiny lázně vyzkoušela. Jak vidíte na fotografiích, nebyli tam zdaleka sami.
Duhové hory Duhové hory Ráno jsme se probudili do překrásného dne a byli jsme tak rádi, že jsme to nevzdali. Rychle jsme se sbalili a vyrazili na cestu, jelikož jsme chtěli dohnat to, ce jsme včera promeškali. Podle informace od hodné paní recepční se totiž první dvě etapy dají celkem bez problémů projít za jeden den.
Celý trek má být značně rozmanitý, první etapa vede právě překrásnými "duhovými" horami. Tento charakter horám opět propůjčuje rhyolit, o němž jsem se zmínil v kapitolce o Stafafellu. Tato etapa měří 10 km a končí u chaty Hrafntinnusker, kam jsme došli zhruba v půl druhé odpoledne.
Duhové hory Duhové hory Duhové hory Duhové hory
Duhové hory Duhové hory Chata Hrafntinnusker
Zde jsme si udělali přestávku na jídlo a odpočinek. Dali jsme se do řeči i s paní správcovou, která normálně pracuje v Reykjavíku a letos se rozhodla, že 2 měsíce v létě stráví právě na této chatě. Duhové hory Duhové hory Před několika roky to vyzkoušela poprvé a zalíbilo se jí to. Když slyšela, že jsme z Čech, tak prohlásila, že letos je tu spousta Čechů. Rovněž konstatovala, že Češi jsou vesměs pro pobyt v horách dobře vybaveni. Po chvíli dorazila i Petra s Martinem, se kterými jsme se seznámili v Landmannalaugaru. Ti chtěli navštívit ledovcovou jeskyni, která se měla nacházet poblíž a paní správcová jim skutečně cestu popsala. My jsme pospíchali dále, jelikož jsme chtěli dojít až na konec druhé etapy k jezeru Álftavatn, vzdálenému dalších 11 km. Ještě jsme se tu ale potkali se skupinou Němců, které jsme viděli už cestou a se kterými jsme se pak na trase pravidelně potkávali.
Terén za chatou byl poměrně obtížný, jak můžete vidět i na fotografii vpravo. Tající ledovce vytváří potoky vody, které se pak terénem doslova prořezávají.
Duhové hory Duhové hory Duhové hory, v pozadí jezero Álftavatn Před cílem musíme ještě brodit
Brodění potoka Duhové hory Duhové hory Soumrak u jezera Álftavatn
K jezeru jsme přišli již notně znaveni, udělali jsme si tedy pouze večeři a šli spát.
Další ráno bylo opět pošmourné, zatím však ještě nepršelo. I charakter krajiny se postupně měnil a duhové hory pomalu ustupovaly. Od této chvíle jsme se ani nevyhnuli poměrně častému brodění. Obzvláště nepříjemný byl také úsek se sopečným prachem, který nám vítr vháněl do očí. Naším prvním cílem byla chata Emstrur, vzdálená 16 km.
Ráno u jezera Álftavatn Cestou k chatě Emstrur Cestou k chatě Emstrur Opět brodíme
Cestou k chatě Emstrur Cestou k chatě Emstrur Cestou k chatě Emstrur Chata Emstrur
K chatě jsme dorazili po druhé hodině, počasí neslibovalo nic dobrého a proto jsme chtěli ujít pokud možno celou další etapu až do Þórsmörku. Holky sice rezolutně prohlásily, že už toho mnoho neujdou a že na příhodném místě zakempujeme, o tom jsme si však mysleli svoje. Chata v Þórsmörku je odsud vzdálena 13,5 km a máme ještě dostatek času.
Cestou do Þórsmörku Cestou do Þórsmörku Cestou do Þórsmörku Cestou do Þórsmörku Nejdrsnější brod
Nejdrsnější brod Nejdrsnější brod Cestou se skutečně rozpršelo a v tomto počasí by bylo poměrně obtížné stavět stany, takže jsme celkem bez větších protestů mířili k cíli této etapy. Těsně před cílem nás však čekalo ještě jedno nemilé překvapení v podobě dosud největšího a nejdravějšího brodu, jaký jsme dosud překonávali. Vyrazil jsem jako první, šlo to pomalu, protože kamenům na dně moje citlivé nožky dosud nepřivykly. Když už jsem myslel, že mám vyhráno, klopýtnul jsem právě o jeden z kamenů a smočil si ruce v řece. V těch rukou jsem ovšem držel svoje boty...
Nebyla to ale žádná tragédie, jen mě to donutilo nasadit si goretexové trekové boty. Mezitím brodili další, kluci si to pro jistotu zopakovali 2x a vzali holkám batohy, protože s nima by to přešly jen stěží. Nakonec jsme to zvládli a dorazili až k chatě. Zde ovšem vzniklo další dilema - postavit stany nebo se ubytovat v chatě. My jsme měli s Harym celkem jasno, že budeme spát v chatě. Náš stan mrzáček by noc asi nevydržel, protože se opět spustil pořádný liják a začal foukat silný vítr. To nakonec přesvědčilo i holky, aby šly spát rovněž do chaty a myslím, že toho později nelitovaly.
Chata Langidajur Chata Langidajur Doufali jsme, že se počasí do rána umoudří a budeme moci pokračovat dále. Bohužel se tak nestalo a neustále pršelo a foukal silný vítr. Nezbývalo tedy nic jiného, nežli zatím setrvat v chatě. Přišel se sem ohřát i německý pár, který stanoval nadrsno venku. My už jsme je potkali na treku a musím říct, že to byli opravdoví drňáci. Ráno jsem se při sušení mých mokrých bot v troubě seznámil s jednou Řekyní, Chata Langidajur která se mě ptala, jestli ty boty budu po vzoru Charlieho Chaplina jíst. Později jsem dostal za úkol od ní zjistit, jak vypadá další cesta. Ona se svým přítelem totiž přišla ze Skógaru trasou mezi ledovci, kterou jsme chtěli jít i my nyní. Vylíčila to naprosto dramaticky, několik set metrů se prý jde po hraně, která je ledová a na obě strany se svažuje prudce dolů. Za tohoto počasí nám to vůbec nedoporučovala. Z dalšího zdroje jsme si ověřili, že na tom asi něco bude a tak jsme dále vyčkávali na změnu počasí.
Ta se ovšem stále nedostavovala a podle chatařky mělo pokračovat i několik příštích dní. Nakonec nám všem doporučila odjet autobusem do Helly. Mezitím dorazila skupinka našich známých Němců i Petra s Martinem. Byli zcela promoklí a Petra nám líčila, jak procházeli ten poslední brod. Jestliže nám byla včera voda po kolena, dnes už prý byla voda po pás a tak to prostě prošli tak jak byli, protože už na nich stejně nezůstala nit suchá. V této chvíli jsme vskutku ocenili, že jsme do chaty došli již včera a napomohlo to i našemu rozhodnutí odjet autobusem.
Teď se dostat k autobusu Jsme zachráněni Mělo to ovšem jeden háček. Když už jsme se chtěli vypravit na autobus, chatařka nám sdělila, že někde Jízda na korbě uváznul a musíme počkat. Mezitím dorazil rescue team z Helly, který autobus vyprostil a my jsme mohli vyrazit. Abysme se dostali k autobusu, museli jsme přejít místa, která jsou normálně v létě suchá a nyní se zde valila spousta vody. Nakonec jsme došli do míst, která již nešla suchou nohou projít a museli bychom brodit. V tuto chvíli nás ovšem "zachránil" rescue team, naložili nás na svoje vozidlo a dovezli k autobusu. Pak se ještě vrátili pro Němce, s nimi přijela i Petra s Martinem, kteří předtím nebyli rozhodnuti, jestli pojedou autobusem nebo přečkají do dalšího dne na chatě.
Opuštění vozidla Teď přijíždějí Němci Na korbě byla i Petra s Martinem
Autobusem jsme dojeli až k prvnímu velkému brodu, kde jsme se zastavili. Němci vyskákali a po lávce přešli na druhou stranu, kde už na ně někde čekal jejich autobus. My jsme asi hodinu čekali na záchranný tým, který prozkoumal dno řeky, vybral nejvhodnější trasu a po ní jsme to přejeli. Záchranné vozidlo bylo stále připraveno nás kdykoliv vytáhnout, jelikož řeka byla opravdu hluboká.
Čekání u brodu Průzkum trasy Průzkum trasy Překonávání brodu
Vodopád Seljalandsfoss Cestou jsme viděli pobořené mosty, takže se opravdu nejednalo o běžnou událost. Navíc jsme se později v Reykjavíku dozvěděli od vůdce Němců, že o tom psali i v novinách. Dojeli jsme až k hlavní silnici, kde jsme se nechali vysadit, protože autobus pokračoval dále do Helly a my jsme měli věci ve Trek duhovými horami Skógaru, což je přesně na druhou stranu. Menší problémy nastaly při placení, jelikož v tomto autobuse nešlo platit kartou a my jsme neměli mnoho islandských peněz v hotovosti. Nakonec mu Petr dal vše co měl, stejně to šlo řidiči do kapsy, jelikož na to nevydal žádné potvrzení. I tak to bylo ale méně než polovina původně požadované částky. Jako vše na Islandu, i autobusy jsou zde značně drahé.
Vrátili jsme se kousek zpátky, kde jsme z autobusu viděli nádherný vodopád Seljalandsfoss a u něho jsme přespali. Mezitím se udělalo pěkně a my jsme začali litovat, že jsme nezůstali v Þórsmörku. Na mapce si můžete ještě prohlédnout celou naši anabázi duhovými horami.


Návrat na domovskou stránku