Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Akureyri

17.8. 2004

Plán dnešní cesty Na mapce si můžete opět prohlédnout plán naší další cesty. Tím bylo teď městečko Akureyri. Zde jsme chtěli jednak objednat džíp pro výlet k sopce Askja a potom jsme zde chtěli udělat výšlap na nedalekou horu Súlur. Nejprve jsme ovšem učinili krátkou zastávku v přístavním městečku Ólafsfjörður.
Prošli jsme se po přístavu a poté jsme si prohlédli i místní kostelík. Dále jsme již pokračovali přímou cestou až do Akureyri.
Ólafsfjörður - přístav Ólafsfjörður - kostelík Ólafsfjörður - kostelík Ólafsfjörður - kostelík
V Akureyri jsme se nejprve pokusili objdnat džíp. Jak jsme ovšem zjistili, není to vůbec jednoduché. I když si najdete na internetu řadu půjčoven, na místě pak zjistíte, že jsou často navzájem velmi provázané Lucka s papuchalkem a půjčují si auta mezi sebou. U námi vytypované půjčovny jsme džíp nesehnali, pro nejbližší dny bylo vše již zarezervované.
Viking Chtěli jsme to tedy zkusit ještě jinde. U letiště jsme našli další půjčovnu, ale bohužel i zde byl džíp již zarezervovaný. Dostali jsme ale telefonní kontakt s tím, že si můžeme ještě zavolat pro případ, že by někdo odřeknul. Výlet k sopce byl ale vážně ohrožen. Byly zde sice nabídky různých cestovek, které tento výlet nabízely též, ovšem bylo to příliš drahé. Zkusili jsme tedy ještě rezervaci po internetu s nadějí, že se půjčovna pokusí stáhnout auto odjinud.
Při toulkách městem jsme narazili na volně přístupnou botanickou zahradu, pár exemplářů si můžete prohlédnout i na fotografiích. Při toulkách městem jsem pořídil, kromě jiného, i fotografii Lucky s papuchalkem. Je to jeden z národních symbolů Islandu, najdete ho na spoustě reklamních předmětů a prý je to i vynikající pochoutka na talíři. Anglicky se tento překrásný pták nazývá puffin, islanďané ho pak nazývají lundi. Bohužel v době, kdy my jsme byli na Islandu, již tito ptáci odlétají a tak jsme ho na vlastní oči nespatřili.
Akureyri Botanická zahrada - Rosaceae Botanická zahrada - Lewisia tweedyi Botanická zahrada - Oxalis
Botanická zahrada Botanická zahrada Botanická zahrada - Matthiola incana Botanická zahrada - Sedum reflexum Botanická zahrada - Aquilegia glandulosa
Nyní jsme popojeli kousek za město na parkoviště a odtud jsme se vydali na horu Súlur, vysokou 1213 m. Vzhledem k tomu, že jdete prakticky od úrovně moře (pravda, nějaký ten metr jsme si díky autu ušetřili), je to celkem slušné převýšení. Cestu i krásné výhledy si můžete opět prohlédnout na fotografiích. Stejnou cestou jsme se museli vrátit zpět na parkoviště, pak ještě pohled na noční přístaviště a rychle najít plácek na přenocování, což v tomto případě nebylo zrovna jednoduché.
Hora Súlur Cestou na vrchol Cestou na vrchol Cestou na vrchol
Konečně na vrcholu Přístav v Akureyri Přístav v Akureyri


Návrat na domovskou stránku