Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Hveragerði

14.8. 2004

První ráno na Islandu Ráno jsme se probudili do překrásného dne, jako bychom snad ani nebyli těsně pod polárním kruhem. V noci nebyl První ráno na Islandu příliš čas na prozkoumání okolí, nyní jsme zjistili, že jsme se možná utábořili na soukromém pozemku. Rozhodli jsme se tedy urychleně sbalit věci a přejet na odlehlejší místo, kde se nasnídáme.
Naše první zastávka na Islandu vede do osady Hveragerði. Jak můžete vidět na mapce, není to příliš daleko. Na dalších dvou fotografiích je vidět islandská krajina tak, jak jsme ji viděli z auta.
Cesta do Hveragerði Pohled z auta Pohled z auta
Pohled ze svahu Na první příhodné odbočce jsme sjeli z hlavní silnice a zastavili jsme u lyžařského svahu abychom se Po snídani nasnídali. Zde už byly vidět stopy po geotermální energii - je to ten bílý stan uprostřed fotky. V něm je umístěn vrt, ze kterého je pak horká voda potrubím tažena dále. Podobných zařízení jsme později viděli více.
Nyní již rychle do osady Hveragerði, která je známá využíváním geotermální energie pro vytápění skleníků. Název Hveragerði znamená vlastně Horké pole a traduje se zde, že jeden místní manželský pár kdysi probudila horká pára, která náhle začala stoupat zpod jejich manželské postele.
Hveragerði Prameny jsou zde všude Je zde snad více skleníků než obytných budov, celkem na ploše 75 000 metrů čtverečních. V nich se pěstují rajčata, okurky, špenát a další druhy zeleniny. Kromě zeleniny a tropického ovoce (jeden čas byl Island soběstačný v produkci banánů) zde rostou i růže nebo ibišky.
Zjednodušeně lze říci, že geotermální energie je tepelná energie uschovaná v zemské kůře nebo v samotném nitru Země. Tam při srážkách proniká voda, která se v hloubce zahřívá a pak pod tlakem stoupá zpět k zemskému povrchu v podobě páry.
Odsud jsme měli naplánovaný malý výlet po geotermální oblasti. Popojeli jsme tedy kousek nad město, bohužel jsme zde ovšem nenarazili na žádnou turistickou trasu. Místo toho jsme ale objevili golfové hřiště, které bylo krásně zasazeno mezi termálními prameny a bublajícím bahnem. Později jsme zjistili, že golf je pravděpodobně oblíbeným sportem Islanďanů, jelikož golfová hřiště najdete prakticky na každém rohu.
Golfové hřiště Geotermální oblast Bublající bahno Z mnoha míst stoupá pára
V této oblasti jsme také viděli první velký gejzír, jednotlivé fáze jeho vývoje můžete sledovat na následující sérii fotografií. Gejzír tryská každých asi 10 - 15 minut a voda může dosahovat teploty i sta stupňů. Přesvědčili jsme se o tom vhozením golfového míčku, kterých bylo kolem hřiště neúrekom, do pramene. Po několika cyklech nám ho gejzír vrátil, zbyl z něho ovšem pouze škvarek.
Postupný vývoj gejzíru Postupný vývoj gejzíru Postupný vývoj gejzíru Postupný vývoj gejzíru Postupný vývoj gejzíru


Návrat na domovskou stránku