Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Geysir

15.8. 2004

Plán dnešní cesty Cestou do oblasti Geysir
Opět se můžete podívat na mapku, kde je zakreslen plán na dnešní den. Naší první zastávkou je Geysir - praotec všech gejzírů na světě.
Turistické centrum Geotermální oblast Geysir má rozlohu asi 3 km2, základní teplota činí 250 stupňů a teplota Litli geysir pramenů dosahuje až sta stupňů. Na fotografiích vidíte nejprve turistické centrum, dále pak termální pramen Litli geysir - Malý gejzír, který má teplotu zhruba pouze 45 stupňů. Další série fotografií zachycuje gejzír Strokkur. Je to zde po Geysiru druhý nejmohutnější pramen s teplotou až 100 stupňů. Stříká pravidelně každých 10 - 15 minut do výšky 25 až 35 m. Před vlastní erupcí se nejprve na velmi krátký okamžik objeví nádherná bublina, dále už dojde k velmi rychlému nárůstu výšky pramene až do maximální velikosti.
Strokkur před erupcí Nádherná bublina Postupný vývoj gejzíru
Postupný vývoj gejzíru Postupný vývoj gejzíru Postupný vývoj gejzíru Postupný vývoj gejzíru Postupný vývoj gejzíru
Strokkur z dálky Geysir - praotec všech gejzírů Po pravé straně již vidíte fotografii Geysiru, který dal obecné pojmenování všem pramenům tohoto typu na světě. Vyšší je už pouze gejzír Steamboat, který najdete v Yellowstonském národním parku a který dosahuje výšky 90 - 120 m.
Geysir dosahuje výšky 70 - 80 m, poslední pravidelná perioda jeho erupcí byla v letech 1896 - 1930. Poté došlo k zastavení jeho činnosti. Mohou za to turisté, kteří ho ucpali různými předměty, které do něho házeli. Po zemětřesení v poslední době se opět probudil k životu, ale stříká velmi zřídka a nepravidelně.
Nyní se již s gejzíry rozloučíme a jedeme dále k proslulému vodopádu Gullfoss.


Návrat na domovskou stránku