Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Úvod

Omýván bouřlivými vodami severního Atlantiku leží kousek od severního polárního kruhu na první pohled nehostinný kus země. A přesto vás tenhle ostrov něčím přitahuje.
Kus země, který jako by do Evropy patřil a nepatřil. Jeho obyvatelé jako by v Evropě byli a zároveň nebyli, a stejně tak je tomu i s krajinou. Na jedné straně pohádkové duhy nad vodopády, divoké řeky a horské ledovce, na straně druhé rozsáhlé sopečné pustiny, lávové příkrovy, soustavy sopek a všudypřítomný vítr, který nedává krajině vydechnout. Ocitáme se ve zcela jiném prostředí, ve světě lávy, ledu, sněhu a lišejníků.
Člověk musí o tom, co vidí kolem sebe, přemýšlet. Islandská krajina nelze jednoduše zařadit do "líbí" nebo "nelíbí". Každému většinou trvá alespoň několik dní, než si utřídí své dojmy. Tak moc se její charakter liší od toho, co známe z Evropy. Jako bychom se ocitli v úplně novém světě, na jiné planetě. Pokaždé, když se znova dostanete na Island, vás zdejší krajina nějakým způsobem zhypnotizuje. Fascinuje vás stále víc a víc.
Islanďané mají už od pradávna oproti řadě jiných národů realističtější přístup k přírodě. Pokora, s kterou k ní přistupují, je výsledkem jejich přímé a z hlediska historie čerstvé zkušenosti, že přírodní síly budou vždycky silnější než jejich. Kousek země, připomínající laboratoř, ve které si příroda zkouší různé typy vývoje krajiny. Když se něco nepovede? Nic se neděje. Všechno překryje láva a začíná se znova. Byla to jen zkouška.
Není lehké proniknout do mentality obyvatel Islandu a pochopit ji. Ovšem předat tuto zkušenost dál je úkolem téměř nadlidským. Je tu mnoho kontrastů, které utvářejí zcela nezvyklou atmosféru. V Islanďanech se mísí vědomí hlubokých kořenů s přijetím moderního životního stylu. Drsná a téměř pustá, ale zároveň i okouzlující krajina, poutavá historie... Island je ojedinělý neskutečnou symbiózou protikladů, která v Evropě chybí a jinde na světě se hledá obtížně.

Tolik citace z úvodu knihy Hynka Adámka a Jakuba Havla Island - soulad protikladů. Myslím, že lépe bych to vystihnout nedokázal a za každé slovo se mohu s klidným svědomím rovněž podepsat. S Hynkem jsme navíc měli tu čest se na Islandu dokonce několikrát osobně setkat. Dělal zde průvodce zájezdu cestovní kanceláře S.E.N. Je to opravdu charizmatická osobnost a na Islandu už ledacos prožil.

Rád bych vás tedy pozval na virtuální prohlídku Islandu po našich stopách. Uvítám rovněž jakékoliv připomínky či náměty, které vás po přečtení těchto stránek napadnou.


Návrat na domovskou stránku