Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Þingvellir

14.8. 2004

Plán další cesty Náš další cíl byla planina Þingvellir, kde roku 930 vzniklo jedno z nejstarších zákonodárných Kostelík cestou do Skálholtu shromáždění na světě - Alting. Chtěli jsme ještě ovšem navštívit osadu Skálholt, i když bysme si tím dost zajeli (viz. mapka). Cestou jsme však na poměrně opuštěném místě potkali podél silnice řadu aut, další auta sem přijížděla a dopravu zde řídila policistka. Dlouho jsme neváhali a vydali jsme se na průzkum, co že se tu tedy děje. Jak jsme zjistili, konal se zde charitativní koncert, jehož výtěžek měl jít na zmírnění škod po nějakém zemětřesení.
Uprosili jsme paní, která prodávala vstupenky, aby nás tam na chvíli pustila. Místo bylo vybráno opravdu rafinovaně, jak můžete vidět i na fotografiích. Rovněž akustika tady byla výborná.
Asi po čtvrthodině jsme koncert opustili a vydali se zpět k autu. Doba už pokročila a tak jsme se rozhodli, že Skálholt vynecháme a pojedeme přímo do Þingvelliru.
Auta byla všude Muzikanti na hladině Lidí bylo také dost Pohled na muzikanty
Jak jsem již psal, planina Þingvellir (Sněmovní pláně) je proslulá především zákonodárným shromážděním Alting. Místo bylo relativně dobře přístupné ze všech stran ostrova, i když cesta z východu mohla prý na koni trvat i Pohled na kostelík Þingvallakirkja Sněmovní pláň 17 dnů. Důvodů vzniku bylo několik, ale za nejhlavnější se dnes uvádí snaha nastolit stejné právo při vznikajících konfliktech a potřeba ještě víc se vymanit z vlivu moci norského krále. Alting zasedal Kostelík Þingvallakirkja - jeden z nejstarších na Islandu každý rok dva týdny v období kolem letního slunovratu.
Bylo by ale chybou představovat si jej jako suchopárné shromáždění starších, kteří se zabývali cizelováním slovních obratů do zákoníku a šalamounským rozhodováním ve spletitých přích. Místo se stávalo každoročně na 14 dnů centrem kulturního a společenského života ostrova. Tady se ústně šířily novinky, zde se domlouvaly obchody, setkávala mládež, pracovali řemeslníci, učinkovali umělci. Zasedání Altingu byla velká pouť a katalyzátor všech dějů dohromady.
Toto místo je zajímavé i jinak. Oddalují se zde od sebe evropská a americká kontinentální deska. Na fotografii můžete vidět i největší tektonickou puklinu Almannagjá s řekou Öxará, která sem byla dle pověsti i dochovaných stop uměle svedena. Vznikl tak i nevelký vodopád Öxarárfoss.
Tektonická puklina Almannagjá s řekou Öxará Vodopád Öxarárfoss Každý na jedné kontinentální desce Národní park Þingvellir

Jelikož se již připozdívalo, byl nejvyšší čas nalézt vhodné místo pro přespání a načerpat síly na další náročný den.


Návrat na domovskou stránku