Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Siglufjörður

16.8. 2004

Plán dnešní cesty Na mapce můžete vidět plán naší další cesty na tento den. Vnitrozemím pokračujeme na sever až k okružní silnici č. 1, na kterou se potom napojíme.
Projížděli jsme kolem soustavy jezer Blöndulón, kde jsme se na chvíli zastavili. Voda z těchto jezer je využívána pro výrobu elektrické energie. Jezera mají celkovou rozlohu 57 km2 a pojmou až 400 Gl vody. Elektrárna má roční produkci 720 GWh (tři 50 MW turbíny).
Páslo se zde i stádo koní, které jsme si chtěli pohladit. Problém byl v tom, že jsme se jich pak už nemohli zbavit a vůbec nás nechtěli nechat odjet. Zachránilo nás až projíždějící auto, které koně rozehnalo.
Jezero Blöndulón Koně u jezera Koně u jezera Koně u jezera
Informační středisko Dále již byla silnice podstatně kvalitnější, pravděpodobně díky vodní elektrárně. Bez problémů jsme tedy Pohled z vrcholu dojeli k okružní silnici č.1, po které jsme pokračovali dále do osady Varmahlíð. Na obrázku vidíte pěkně vyvedené informační centrum. Zde jsme si nejen nabrali informační letáky, ale byl zde i zdarma přístup na internet. Toho jsme samozřejmě využili a poslali jsme nějaké ty pozdravné e-maily. Zatím to ani nevypadalo, že by byl Island tak drahá země, jak nás všichni strašili. Bohužel později jsme již na možnost bezplatného internetu nikde nenarazili.
Okolí Varmahlíðu vypadalo poměrně zajímavě a proto jsme si udělali menší pěší výlet na vrchol, který se nad osadou vypínal. Vytvořil jsem zde i jedno panoramatické foto, které si můžete rovněž prohlédnout.
Panoramatický pohled z vrcholu
Odtud jsme již pokračovali k cíli naší dnešní cesty - osady Siglurfjörður. Samozřejmě se to Grafarkirkja neobešlo bez dalších zastávek na zajímavých místech. Tím prvním byla hned kaplička Grafarkirkja, kterou Grafarkirkja nechal postavit Gísli Þorláksson, biskup z Hólaru, koncem 17. století. Je dílem pravděpodobně Guðmundura Guðmundssona, velmi známého řezbáře tehdejší doby. Jeho barokní sochy mají být vidět na oltáři a po stranách kapličky. Ta byla ovšem zavřená, takže jsme to nemohli posoudit.
V roce 1765 byla kaplička odsvěcena a do původní podoby byla pak obnovena až r. 1953, kdy se o to zasloužilo islandské národní muzeum.
Další zastávkou byl výlet k útesu. Z auta to vypadalo tak, že bude možné dojít až na útes, jak můžete ovšem vidět, bylo by zapotřebí překonat kus zálivu. Přesto to byla celkem příjemná procházka.
Výlet k útesu Výlet k útesu
Nyní jsme již přímou cestou dorazili až do Siglufjörðuru. Chtěli jsme zde udělat ještě malý Siglufjörður výlet a pomalu se začínalo připozdívat. Na následujících obrázcích si můžete jednak prohlédnout Siglufjörður Siglufjörður vlastní přístavní město a dále pak fotky z výletu, který jsme zde podnikli. Vydali jsme se na horu čnící nad městem a dále pak kus po hřebenu směrem zpátky do vnitrozemí. Podle množství borůvek, které cestou všude rostly a holky tak rozptylovaly od chůze, jsme tuto horu překřtili na Blueberry Hill. Lucka s Petrem pak dostopovali zpět pro auto a vrátili se pro nás. Všichni jsme se pak vrátili zpět do města, kde je přímo na náměstí zřízen kemp, teče tu i teplá voda a to vše zdarma. Alespoň nám se nepodařilo zjistit, kde by se měl kemp platit a nebyl zde vyvěšen ani žádný ceník.
Výlet na Blueberry Hill Výlet na Blueberry Hill Výlet na Blueberry Hill Výlet na Blueberry Hill
Výlet na Blueberry Hill Výlet na Blueberry Hill Siglufjörður v noci Siglufjörður v noci


Návrat na domovskou stránku