Obsah

Úvod

Odjezd

2. den

3. den

4. den

5. den

6. den

7. den

8. den

9. den

10. den

11. den

12. den

13. den

14. den

15. den

16. den

17. den

18. den

19. den

20. den

21. den

22. den

Souhrnná statistika

Další odkazy


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


15. den - 20.8.

Ráno jsme tedy vyrazili na trollí cestu. Je to nejpopulárnější turistická cesta v Norsku, otevřená v Pozor, trollové! roce 1936. Toto mistrovské dílo je tvořeno 11 serpentinami a stoupá až do výšky 858 m n.m. Je obklopena Vodopád Stigfossen vrcholy Bispen (Biskup), Kongen (Král) a Dronningen (Královna). Cesta dále protíná vodopád Stigfossen, vysoký 180 m a nachází se zde i Trollvegen - nejvyšší převislá stěna v Evropě (1000 m).
Hned na počátku cesty si můžete povšimnout značky Pozor, trollové! Přestože nám počasí příliš nepřálo, pohled z cesty i z vyhlídky Stigrora byl úžasný.
Další vodopádPohled do údolíCesta trollů
Zácpa na mostuStěna trollů
Naše další cesta vedla k Geirangerfjordu. Část cesty z Linge do Eidsdalu po Norddalsfjordu je opět trajekt, tentokrát stál 92 NOKů. Na obrázku můžete vidět připlutí k Eidsdalu. Cesta z Eidsdalu do Geirangeru se též nazývá Orlí cesta a byla otevřena v roce 1954. Nad Geirangerem je vyhlídka Ørnesvingen, odkud je pěkně vidět část fjordu i s vodopádem Sedmi sester, který můžete vidět i na druhé fotografii pořízené z této vyhlídky.
Trajekt Linge-Eidsdal GeirangerfjordGeirangerfjord
Za 70 NOKů si můžete udělat asi hodinu a půl trvající vyjížďku po Geirangerfjordu. V podstatě je to jediná šance, jak si zblízka vyfotit vodopád Sedmi sester, rovněž se podíváte do dalších částí fjordu, kam není z vyhlídky vidět. Následující záběry byly tedy všechny pořízeny z této plavby.
Pohled na fjordVodopád Sedmi sesterVodopád Sedmi sesterTrajekt
Další část fjorduHora po pravé straněPravé pokračování fjorduLevé pokračování fjordu
Pohled na Geiranger Vodopád Friaren naproti vodopádu Sedmi sester
Pokračujeme-li po silnici č. 63, můžeme si udělat vyjížďku na Dalsnibbu, odkud je za pěkného počasí nádherná vyhlídka. Nám ovšem počasí nepřálo, takže jsme tuto vyhlídku vynechali. Jelikož je v soukromém vlastnictví, platí se tu mýtné - pro osobní automobil 45 NOKů.
Vodopád Dønfoss Naší další zastávkou byl tedy vodopád Dønfoss v osadě Skjåk. Mělo tu být i koupaliště s vyhřívanou vodou, v době našeho příjezdu už bohužel vypuštěné. Vyhřívání vody zřejmě spočívalo v tom, že tam byla voda tažena v hadicích, ve kterých se za slunečného počasí ohřívala.
Kostel v Lomu Odtud jsme pokračovali do Lomu, kde se nachází nejstarší kostel v Norsku. Vnitřek už ovšem tak starý není, navíc se tam vybíralo vstupné, takže si kostel můžete prohlédnout alespoň zvenčí.
Naším dalším cílem bylo dobýt nejvyšší horu Skandinávie - Galdhøpiggen v pohoří Jotunheimen, kde se nachází přes 200 vrcholů vysokých přes 2000 m. Z Lomu jsme tedy pokračovali po silnici č. 55 do Røisheimu, odkud vede placená cesta do tábořiště Spiterstulen. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme tam jeli v neděli večer, ale žádné mýtné jsme neplatili a tím jsme ušetřili dalších 50 NOKů. Obecně v Norsku platí, že můžete tábořit 100 m od stavení. Existuje ovšem paragraf, podle kterého je možné učinit výjimku. Tady byl zrovna uplatněn a nesmělo se stanovat v okruhu 100 m od této placené cesty a potom dokonce 1 km od tábořiště Spiterstulen.
Přespání v tábořišti stálo 40 NOKů na osobu a byla možnost se osprchovat, takže jsme toho využili. Kilometr od tábořiště jsme viděli skupinu stanů, jak jsme později zjistili, byl to český školní výlet.


Návrat na domovskou stránku