Obsah

Úvod

Odjezd

2. den

3. den

4. den

5. den

6. den

7. den

8. den

9. den

10. den

11. den

12. den

13. den

14. den

15. den

16. den

17. den

18. den

19. den

20. den

21. den

22. den

Souhrnná statistika

Další odkazy


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


8. den - 13.8.

Bylo opět krásné ráno, jako stvořené pro pozorování velryb. Dopolední safari bylo ovšem už obsazené, takže jsme si nakonec po delším váhání rezervovali safari odpolední. Den jsme se rozhodli strávit prohlídkou poloostrova Andøya, na kterém jsme se nacházeli. Nejzajímavější byl zřejmě výstup na horu Bjørnskinntindem (635 m n.m.), odkud byl nádherný pohled do okolí, jak můžete posoudit z přiložených tří fotografií.
Pohled z hory na jezírkaPohled z hory na fjordPohled na další jezírko
Safari mělo začínat v 16:30, sraz byl půl hodiny předem. To jsme tak akorát stihli, ale byly tam nějaké změny v odjezdech a panoval tak trochu zmatek. Happy nakonec účast vzdal a odjel raději na prohlídku Pohled na majákPříď lodiokolních vesniček. My jsme zaplatili každý 635 NOKů a těšili se na odplutí. Zde jsme se potkali s našimi známými Pražáky, kteří měli rezervované safari v 15:00. Ti to stihli rezervovat ještě předchozí den. Nakonec jsme ale po těch zmatcích s odjezdy zjistili, že vlastně plujeme s nimi, i když než jsme to zjistili, tak nám málem odpluli. Nastupovali jsme jako poslední. Zde je domovská stránka velrybího safari.
Na fotografii je vidět pohled na přístav, okolní ostrůvky plné ptactva a také jsem nezapomněl vyfotit vlastní loď.
Záď lodiUž na prospektu jsme četli, že jsou k dispozici pilulky proti mořské nemoci s poznámkou - "be sure you take it". Ptačí ostrůvkyMy jsme byli zatím navyklí jen na trajekt, který se na moři téměř ani nehnul a pilulky jsme si nevzali. Přestože bylo nádherné počasí a moře se zdálo naprosto klidné, loď se houpala téměř neuvěřitelným způsobem. Nedokážu si představit, jak se musí houpat za silnějšího větru. Přežili jsme to ovšem ve zdraví, Markétu tady naopak přestala bolet hlava (nevím ovšem, jestli to nebylo tím, že měla úplně jiné problémy a na bolest hlavy zapomněla - ostatně přídi, která se houpala nejvíce, se vyhýbala jako čert kříži).
Po hodině plavby jsme konečně dorazili na místo, kde se mají vyskytovat velryby. A ty se vskutku zanedlouho objevily. Jsou to opravdu úžasní tvorové a zážitky z této cesty se dost těžko dají popsat slovy nebo zachytit objektivem fotoaparátu. Přesto se s vámi o některé fotky podělím, i když z mého kompaktu ty velryby vypadají jako hodně vzdálené. Opak byl pravdou, zde je malá statistika našich pozorování:
VelrybaVelrybaVelryba
VelrybaVelryba
Celkem jsme pozorovali 13 velryb, z toho 7 různých (některé jsme tedy viděli vícekrát). 4 velryby se nacházely v těsné blízkosti lodi (odhadoval bych tak do 10 m).
Během naší plavby jsme ujeli asi 16 km, nejhlubší místo bylo 900 m. Na moři jsme strávili asi 4 hodiny.

Přenocovali jsme na stejném místě jako včera.


Návrat na domovskou stránku