Obsah

Úvod

Odjezd

2. den

3. den

4. den

5. den

6. den

7. den

8. den

9. den

10. den

11. den

12. den

13. den

14. den

15. den

16. den

17. den

18. den

19. den

20. den

21. den

22. den

Souhrnná statistika

Další odkazy


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


14. den - 19.8.

Brzy ráno jsme vyrazili směr Trondheim. Skutečně se nám podařilo najít starou silnici E6, na které se neplatilo mýtné. Všechno značení ovšem vedlo na novou silnici a tato byla velmi dobře maskovaná...
Vjezd do Trondheimu se platí, asi 12 NOKů, ovšem kromě víkendu. A jelikož jsme tu byli v sobotu, máme to zadarmo. Auto jsem nechal na předměstí, takže jsme nemuseli platit ani parkovné. Přestože je to třetí největší město Norska se 148 000 obyvateli, trvalo to do centra pěšky asi 15 minut.
Trondheim má více než tisíciletou zkušenost s přílivem turistů. Ve středověku byl jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst v Evropě, společně s Římem, Jeruzalémem a Santiago de Compostellou. Pohled na město z pevnosti První pohled na město je z pevnosti, která mě ovšem nikterak nenadchla. Díky Happyho české vlaječce jsme se zde ale potkali s dvěma Čechy, kteří byli v Norsku na farmě na brigádě, jeden prý 3 měsíce, a nyní se rozhodli trochu stopem poznat Norsko. Takto už to praktikují několikátý rok po sobě. Korunovační klenotyKdyž je dobrá sezóna, dá se prý za den vydělat i 2500 NOKů.
Nejzajímavější na Trondheimu je asi katedrála Nidaros, kde jsou korunováni norští králové a jsou zde vystaveny i korunovační klenoty. Uvnitř se bohužel nesmí fotit, takže jsem katedrálu mohl vyfotit jen zvenčí. O korunovační klenoty přesto nepřijdete, našel jsem jejich fotku v jednom časopise. Vstupné do katedrály činí 25 NOKů a za dalších 5 NOKů se můžete podívat i na věž, čehož jsme samozřejmě využili. Na fotografii můžete vidět pohled z vyhlídky na hlavní třídu a dále i na jednu z věží katedrály.
Pohled na katedráluČást katedrály zblízkaPohled z věže katedrályPohled z věže katedrály
Součástí vstupenky je i vstup do arcibiskupského paláce, který spolu s katedrálou hrál zvláštní roli v norské historii. Po mnoho století byl politickým a duchovním centrem moci, je to nejstarší světská Arcibiskupský palác budova ve Skandinávii s částmi pocházejícími z 12. a 13. století. Jeho historie bylo neustálé drama války a míru, intrik a svárů. Jeho budovy byly plundrovány a vypalovány, ale vždy byly znovu postaveny. Arcibiskupský palác Dnes je arcibiskupský palác jedním z nejzajímavějších muzejních komplexů v Trondheimu. V roce 1983 zcela shořely dvě skladištní budovy. Po pěti letech archeologických výzkumů bylo na jejich místě postaveno nové muzeum, ve kterém se nacházejí bohaté archeologické nálezy. Byly odhaleny staré obranné zdi, které jsou nyní součástí muzea společně s nejvzácnějšími objevy: arcibiskupskou mincovnou, která je uchována tak, jak ji archeologové našli. Muzeum rovněž obsahuje originály soch z katedrály.
Královská garda Na nádvoří měla soustředění zrovna královská garda, která je normálně v Oslu, můžete si tedy prohlédnout jejich uniformy.
Hary na trollu Z Trondheimu vedla naše cesta stále po silnici E6 do Dombåsu a odtud pak na cestu trollů. V Dombåsu má být trollí park, ten byl ovšem v době našeho příjezdu zavřený. Tak jsem tam alespoň Kostel v Dombåsu vyfotil Haryho na trollu. Dombås je pro nás ještě něčím zajímavý - v místním kostele se nacházejí varhany, vyrobené v Čechách. Kostel byl ovšem rovněž zavřený, tak se na něj můžete podívat alespoň zvenčí. Další jeho pozoruhodností je, že je celý postaven z kamene.
Z Dombåsu jsme jeli po silnici E136 až téměř k začátku trollí cesty, kde jsme přenocovali.


Návrat na domovskou stránku