Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Soluň

30.8. 2004

Ráno proběhlo naše první setkání s kudlankou nábožnou, později jsme jich viděli mnohem více a Kudlanka nábožná větší. Už večer nám bylo podezřelé, proč jezdí tolik aut přes silnici do lesa. Jarda pak objevil domorodce, který si odtamtud nesl plnou láhev vody a z toho usoudil, že by tam mohl být pramen. Pevnost Heptapyrgio Pevnost Heptapyrgio To jsem ověřil i v praxi a tak jsme si tam teď chtěli nabrat vodu. Večer nebyla šance, kolik lidí tam bylo. Přijeli jsme tam mezi prvními, i když brzy po nás už se to začalo zase houfovat. Dal se se mnou do řeči jeden domorodec, který tvrdil, že je to široko daleko nejlepší voda.
Než jsme sjeli až dolů do města, navštívili jsme ještě pevnost Heptapyrgio - Sedm věží. Tuto pevnost později předělali na vězení, nyní už to ale vypadalo, že není používané.
Bílá věž Bílá věž Prohlídku města jsme pak započali u Bílé věže, jelikož včera jsme zde na nábřeží objevili Pohled z Bílé věže možnost parkovat bez problémů a hlavně zdarma. Po nezvykle širokých točitých schodech jsme vystoupali na ochoz věže, odkud byl pěkný výhled na přístav a část města.
Kromě Bílé věže jsou další turistickou atrakcí především různé chrámy a kostely. Navštívili jsme jich celou řadu, od těch bezejmenných přes chrám Ajia Sofia - tmavě vyzdobený mozaikami, Ajia Paraskevi - uvniř bílý s torzy mozaik na stropě až po Dimitriův chrám s nejbohatším interiérem a podzemní kryptou.
Z dalších pamětihodností stojí za zmínku především Galeriův oblouk, rotunda (kostel sv. Jiří) o průměru 24 metrů, římská agora nebo turecké lázně.
Soluňský kostel Ajia Sofia Ajia Sofia Acheiropoietos
Galierův oblouk Ajia Paraskevi Rotunda Ajos Dimitrios
Ajos Dimitrios Ajos Dimitrios Ajos Dimitrios - podzemní krypta Římská agora
Panaja ton Chalkeon Turecké lázně V Soluni jsme také poprvé ochutnali nefalšovaný řecký gyros a než jsme se s městem rozloučili, navštívili jsme ještě kostel Cyrila a Metoděje. Ten jsme včera viděli na pohledech a z Bílé věže jsme ho i lokalizovali. Stál mimo centrum, spíše na okraji Soluně. Všeobecně se dá říci, že Cyril s Metodějem v Řecku nepatří zrovna k nejznámějším světcům. Kostel byl zavřený, tak jsme si ho prohlédli alespoň zvenku.
Kostel Cyrila a Metoděje Kostel Cyrila a Metoděje Kostel Cyrila a Metoděje Kostel Cyrila a Metoděje
Rozloučili jsme se se Soluní a nabrali jsme směr pohoří Olymp, kde jsme chtěli vystoupit na nejvyšší horu Mytikas (2917 m). Cestou jsme se ovšem poprvé po týdnu putování Řeckem zastavili vykoupat v moři. Bylo to vynikající osvěžení, přestože voda byla nechutně teplá.
Když jsme se dost vycákali a vzdali se dalších pokusů o ulovení nějakého kraba, pokračovali jsme do městečka Litochoro, což je výchozí bod do pohoří Olymp. Vede tam pouze jediná cesta, kterou hned na počátku kontrolují strážníci. Ti byli dost zvědaví a stále se mě na něco vyptávali. Hned zpočátku mně bylo jasné, kam míří. Byl už totiž téměř večer a nebyla nejmenší šance, že bysme ještě za světla došli k nějaké chatě. Samozřejmě jsem jim nemohl říci, že chceme přespat ve stanu, jelikož to je v Řecku zakázané, natož pak v národním parku. Na přímou otázku, kde budeme spát, jsem s naprostou samozřejmostí odpověděl, že v autě. Nevím, jestli je to pobavilo nebo vylekalo, v každém případě nás ještě upozornili, že k chatě jsou to 3 hodiny chůze, tak ať se nepokoušíme tam dojít a pustili nás dál.
Na parkovišti jsme se potkali opět s jedním českým párem, který se právě vrátil z Mytikasu. Vylíčili nám výstup velmi barvitě, strašně obtížné lezení, slečna měla opravdu smrt v očích, když na to vzpomínala. To nás trošku vystrašilo - od kamaráda jsme sice slyšeli, že tam je trochu lezení, ale tak hrozně to zase nelíčil. Rozhodli jsme se tedy vstát už v půl páté, abychom měli na vše dostatek času. V okolí parkoviště jsme nenašli žádné příhodné místo na spaní a tak jsme jednoduše zalehli na karimatky vedle auta. V noci byl příjemný chládek, takže se nám krásně spalo.


Návrat na domovskou stránku