Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Jeskyně Dyros

7.9. 2003

Hned ráno jsme se vydali hledat jeskyně Glyfada a Alepotrypa u městečka Pirgos Dirou. Směrovky nás Jeskyně Vlihada bezpečně k jeskyním dovedly, byla to všem pouze jedna jeskyně a nad ní byl nápis Vlihada. Jeskyně však byla velmi rozsáhlá, větší část prohlídky jsme absolvovali ve člunu, a tak se domníváme, že došlo k umělému propojení obou jeskyň.
Průběh prohlídky byl poměrně zajímavý - za celou dobu postrkovač lodi nepromluvil ani slovo, zato se mohutně odstrkoval od stropu i stěn jeskyně, aniž by bral ohled na nějaké krápníky. V jeskyní se mohlo bez problémů fotit (i s bleskem), ovšem díky špatným světelným podmínkám a zběsilé jízdě postrkovače to nebylo až tak jednoduché. Přesto se jedná o velice pěknou jeskyni, jejíž návštěvu mohu jen doporučit. Poslední část prohlídky jdete už pěšky, není zde ovšem žádný průvodce, který by návštěvníky kontroloval nebo cokoliv zajímavého k jeskyním řekl.
Jeskyně Vlihada Jeskyně Vlihada Jeskyně Vlihada Jeskyně Vlihada
Součástí vstupného byl i přístup na pláž se sprchami, čehož jsme samozřejmě nemohli nevyužít. Po tomto osvěžení jsme pokračovali do přístavního městečka Neapoli, odkud jsme si chtěli udělat menší výlet na ostrov Kythira. Zakoupili jsme lístky na trajet a ve čtyři hodiny odpoledne jsme vypluli. Plavba Naše loď Přístav Neapoli trvala asi 45 minut a už nás vítal přístav Agia Pelagía na severu ostrova. Ostrov nepatří zrovna k největším, jeho plocha je asi 285 km2.
Z přístavu jsme zamířili na západní část ostrova do městečka Milopótamos, v jehož blízkosti se měla nacházet další jeskyně. Cestou k jeskyni jsme navštívili středověký kastel (zámek) s poustevnami. Poté jsme skutečně došli až k jeskyni Aija Sofia, která už byla, jak se dalo očekávat, zavřená. Bohužel jsme se zde dozvěděli, že jeskyně má zavřeno i v pondělí, takže ji nebudeme moci navštívit ani zítra.
Přístav Agia Pelagía Kastel Západní pobřeží s jeskyní Kythira
Už cestou k jeskyni jsme si v Milopótamos všimli jedné pěkné hospůdky, kde bylo venku pod platanem příjemné posezení. Chtěli jsme si zde dát nějakou rybí specialitu, žádné ryby však neměli a tak jsme se rozhodli vyzkoušet další řeckou specialitu - souvlaki. Je to vlastně pečeně na rožni, něco jako u nás špíz, ovšem pouze z masa a vylepšené řeckým kořením. K tomu samozřejmě frapé.
Po výborné večeři jsme už jen popojeli kousek za město a zde zakempovali.


Návrat na domovskou stránku