Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Výstup na Mytikas (2 917 m)

31.8. 2003

Bylo bláhové se domnívat, že vstaneme už v půl páté. Hodinku jsme si přispali, posilnili se na Výstup na Mytikas cestu a pak jsme vyrazili. Ráno se šlo ještě dobře, ovšem poměrně brzy začalo připalovat sluníčko. Kousek nad parkovištěm má být vodopád Priony, ovšem s vodopádem to nemělo mnoho společného. Na jaře to asi bude o poznání lepší, teď, zmlsáni vodopády v Edesse, vodopád téměř bez povšimnutí míjíme.
Výstup na Mytikas Výstup na Mytikas Až k chatě A vede cesta povětšinou lesem, který nás alespoň částečně chrání před sluníčkem. Podél pěšiny rostou poměrně vysoké rostliny s lákavými černými bobulemi. Od ochutnání ovšem odrazují cedulky s lebkou se zkříženými hnátami a nápisem v několika světových jazycích, že bobule jsou jedovaté.
Asi po dvou hodinách chůze dorážíme k prvnímu záchytnému bodu - chatě A. Je to ovšem soukromý pozemek a pokud tu chcete zůstat a trochu se osvěžit (byť z vlastních zásob), musíte zaplatit poplatek 1,4 € na osobu. To jsme nehodlali akceptovat a proto jsme posvačili kousek nad chatou.
Po chvíli se stromy postupně vytratily a od této chvíle jsme museli jít vystaveni na milost a nemilost slunečním paprskům. Cesta vedla převážně sutí a kamením a po asi dvou a půl hodinách jsme dorazili k vrcholu Skala (2 886 m), odkud už byl krásný výhled na Mytikas. Jardovi ještě pořád nebylo úplně dobře a tak se rozhodl, že dále už nepůjde, Jíťa zde zůstala také. Nebyli zdaleka sami, od tohoto místa měl totiž začínat ten nebezpečný úsek, o kterém nám vyprávěli Češi na parkovišti a tak zde řada lidí skončila a dělali si piknik.
Výstup na Mytikas Chata A Výstup na Mytikas Výstup na Mytikas
Skala (2 886 m) Ny Mytikas jsem šel tedy už jen s Harym. Cesta nejprve prudce klesala, potom byl menší traverz a dál už jen víceméně stoupala k vrcholu. Je pravda, že k výstupu byly občas zapotřebí i ruce, Mytikas (2 917 m) ovšem zdaleka to nebylo tak strašné, jak nám bylo vylíčeno. Zezhora to sice vypadalo poměrně obtížně, byl to ale spíše takový choďák. Na druhou stranu je potřeba říci, že jsme potkali třeba tatínka s holčičkou, která byla hodně vybátá.
Šťastně jsme se dostali až na vrchol, udělali pár vrcholových fotek, zapsali se do knihy, porozhlédli se po okolí (výhled byl opravdu pěkný) a pospíchali jsme zpět. Jardu s Jíťou už čekání přestalo bavit, takže vyrazili napřed.
Na Skale jsme je tedy už nenašli, ovšem od jedně řecké rodinky, která si zde udělala piknik, jsme na cestu vyfasovali menší občerstvení - maso a výborný sýr. Měli toho tolik, že to už nemohli sníst a zřejmě se jim to nechtělo tahat s sebou zpátky dolů...
Stejnou cestou jsme došli zpátky na parkoviště a protože jsme měli velmi slušný čas, rozhodli jsme se pokračovat dále. Dojeli jsme do městečka Litochoro, kde jsme nakoupili pohledy a ještě jednou se pokochali pohledem na Mytikas. Naším dalším cílem bylo údolí řeky Tembe mezi pohořími Ossa a Olymp. Podle mapy zde měla vést dálnice, která ovšem záhy skončila. Z informačních tabulí jsme pochopili, že je to díky ministru životního prostředí, který další výstavbu dálnice nepovolil. Vytvořila se zde velká kolona, která se téměř nepohybovala a to nás stálo poměrně hodně času. Nocleh jsme hledali už za tmy, což nebylo vůbec jednoduché. Vyjeli jsme na vršek soutěsky a přespali jsme v opuštěném lomu, ze kterého se stalo smetiště. Foukal horký vítr, oproti příjemnému chládku v Olympu to byl opravdu velký rozdíl.


Návrat na domovskou stránku