Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Kastoria a Edessa

29.8. 2003

Ve městě je 72 kostelů a kaplí, z nichž mnohé mají významné nástěnné malby. Ty nejvýznamnější Kaple Panagia Kumbelidiki jsme se chystali navštívit, znamenalo to ovšem dostat se spletí uliček zpátky do města. Kaple Panagia Kumbelidiki To se nám nečekaně lehce podařilo, nastal ale další oříšek, kterým směrem se vydat. Instinktivně jsme šli směrem, kde jsme tušili střed města a opravdu jsme došli ke kapli taxiarchy (11. - 13. stol.) a asi nejvýznamnější kapli Panagia Kumbelidiki (11. stol.). Obě byly ovšem zavřené. Objevili jsme zde ale šipku k muzeu, tak jsme se rozhodli tam zajít.
Ukázalo se to jako velmi šťastné rozhodnutí. Byl zde již jeden cizinecký pár, který s průvodkyní domlouval návštěvu kaplí. Přidali jsme se tedy k nim a průvodkyně nám ukázala všechny nejvýznamnější kaple a kostely ve středu města. K našemu velkému překvapení byla celá prohlídka i návštěva muzea zdarma. V muzeu jsou vystavené především různé ikony, zaujalo nás ztvárnění hlav některých postav a prstová symbolika.
Kaple Panagia Kumbelidiki Kaple Panagia Kumbelidiki Kostel Ayios Nikolaos Kasnitzi Kaple taxiarchy
Kostel Ayios Ioannis Promodos Kostel Ayios Ioannis Promodos Kostel Ayioi Tris Pelikán na jezeře
Po této náročné exkurzi jsme usoudili, že nás Kastoria už asi ničím dalším nepřekvapí a tak jsme se vydali k našemu dalšímu cíli. Na trase do Soluně leží městečko Edessa, kde průvodce Travertinové kaskády Travertinové kaskády sliboval travertinové kaskády. Projížděli jsme kolem říčky, jejíž koryto nejen na řecké poměry rozhodně netrpělo nedostatkem vody (většina říček, které jsme cestou dosud potkávali, byla vyschlá nebo téměř vyschlá). Na okraji města travertinová skála spadala prudce dolů a voda tam vytvářela slušný vodopád. Navštívili jsme zde i minijeskyni v travertinu.
Jeskyně v travertinu Měli jsme poměrně dost času, tak jsme se rozhodli blíže prozkoumat i město. Objevili jsme zde další pamětihodnosti - chrám, čtvrť s úzkými uličkami a systémem dvou výtahů jsme sjeli ke staré továrně (Hamp factory). Zde se nyní nachází restaurace a vedle v tovární budově si můžete prohlédnout staré tovární stroje.
Z Edessy jsme již bez zastávky pokračovali dále až do Soluně. Projeli jsme středem města, podívali se na nábřeží k Bílé věži, která leží na pobřeží Egejského moře a přemýšleli, kde asi dnes přespíme. Nejnadějněji vypadal kopec nad městem, tak jsme se tím směrem vydali. Cestou jsme se zastavili ještě u městského opevnění. Nejprve jsme zde navštívili nově postavený kostel sv. Pavla, pak jsme se vydali i k mohutným městským hradbám. Za zmínku stojí především Trigonion (Řetězová věž) a věž Anny Paleologovny.
Kostel sv. Pavla Kostel sv. Pavla Městské hradby Trigonion
Našli jsme zde i cestu k zalesněnému návrší, kam jsme již bez problémů dojeli a po vydatné večeři se uložili ke spánku.


Návrat na domovskou stránku