Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Olympia

10.9. 2003

Brána vítězů Olympia Olympia Ráno jsme dojeli do Olympie, kde nás upoutala cedule "Muzeum zavřeno". Podle průvodce jsou zde minimálně tři muzea, tak jsme začali pátrat po zbylých dvou. U vstupu jsme se ale dozvěděli, že jsou zavřena všechna muzea a tak se budeme muset spokojit pouze s místem vykopávek. Bude přeci olympiáda a tak to musí dát do pořádku!
Opět se nám tu potvrdila skutečnost, že čím slavnější místo, tím méně je tam toho k vidění. Z jednotlivých staveb nás zaujal především Diův chrám s jedním znovu vztyčeným sloupem, ostatní ležely na trávníku rozložené na jednotlivé díly. Héřin chrám má už sloupů zachovaných více a jak jsme později zjistili, zažehává se před ním olympijský oheň.
Prošli jsme bránou vítězů a na slavném olympijském stadiónu jsme si zaběhli dvě stádia (1 stádium = 192 m). Neběhá se dokola jako dnes, ale od jedné mramorové čáry k druhé. Vyprovokali jsme tak i některé další návštěvníky stadiónu aby alespoň odstartovali, neuběhl to však nikdo :-)
Olympia Olympia Olympia Olympia
Stadión Olympia Héřin chrám Héřin chrám
Pokud jde o počet turistů, zde byl asi rekordní. Tolik výprav jsme v Řecku snad na žádné památce ještě neviděli. Nás místo zaujalo snad pouze svou rovinatostí, takže se zde dalo pohybovat i když svítilo slunce, navíc se zde dalo před sluncem i schovat. Jinak jsme ale odjížděli spíše zklamaní.
Z Olympie jsme jeli na sever do Patrasu (resp. Ria), kde lze přeplout z Peloponésu zpět na řeckou pevninu. Přístav jsme chvíli hledali, značení zde bylo opět dost špatné. Nakonec jsme se dostali do východního přístaviště, kde se zrovna naloďovalo. Na nás už ovšem místo nezbylo. Nebyla to žádná tragédie, přejeli jsme jen do Přístav Rio Budoucí most západního přístavu a zde jsme se bez problémů nalodili. Vypluli jsme k protějšímu břehu, přičemž jsme kličkovali mezi pilíři budoucího mostu, který bude oba břehy spojovat. V mapě byl uveden rok dostavby 2004. Během cesty začalo pršet a paluba se začala vyprazdňovat. Celá plavba s naloděním i vyloděním trvala asi 45 minut.
Pršet bohužel nepřestalo, navíc bylo díky zamračené obloze poměrně šero. To nebylo nic pro tuningovou úpravu našeho vozu. V dešti jsem totiž nemohl svítit, to by žárovky asi dlouho nevydržely. Naštěstí řekové si se svícením také příliš starosti nedělají a tak svítil jen málokdo, takže jsme nebyli tolik nápadní. Pokračovali jsme nížinami s jezery a plantážemi podél pobřeží stále na sever. Projeli jsme městem Arta, za kterým jsme shlédli starý most s oblouky a pomalu byl čas hledat místo na spaní.
Dnes to byl trošku problém, všude jen samá plantáž a navíc se začalo rychle stmívat. Nakonec jsme vjeli mezi pole a u jedné posečené louky jsme se utábořili. Bylo zde mokro po dešti a tak se vyrojila mračna komárů. Ti nás donutili brzy ulehnout. V noci nás probudily náznaky deště, tak jsme přes tropiko nasadili i vrchní celtu s pocitem marnosti, že po pár kapkách déšť opět ustane. Tentokrát ovšem naše úsilí nebylo marné, strhl se na Řecko poměrně slušný a dlouhý déšť.


Návrat na domovskou stránku