Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Mystra

9.9. 2003

Paradissi Ráno jsme pokračovali dále směrem, kde měla být jeskyně. Úzká asfaltová silnice se záhy proměnila pouze v prašnou cestu. Okolo byla krásná příroda, na jednom ze svahů se rozprostírala vesnička Paradissi a my si opravdu připadali jak někde v ráji na konci světa.
Prašná cesta nás dovedla až na parkoviště u jeskyně, byli jsme zde ovšem sami. Podle letáku u pokladny otevírali až za hodinu, tak jsme si čas ukrátili hraním karet na terase před pokladnou. Pomalu se začali sjíždět další turisté a tak jsme se pomalu přestali obávat toho, že bude prohlídka pro nedostatek platících návštěvníků zrušena.
Půl hodiny po otevírací době přijela slečna pokladní a průvodkyně v jedné osobě a prohlídka mohla začít. Bohužel se zde vůbec nesmělo fotit, takže budete o krásy jeskyně ochuzeni. Bylo se opravdu na co koukat a narozdíl od jeskyně Vlihada nebyla ani průvodkyně skoupá na slovo. Dozvěděli jsme se tak, že jeskyni objevili místní pastevci při hledání vody. V jeskyni byla ovem pouze malá louže, což bylo jediné štěstí. Pastevci by ji totiž jinak zapřeli a pravděpodobně celou zdevastovali.
Část jeskyně je pro běžné turisty nepřístupná, jedná se prý o jednu z nejhezčích jeskyní na světě a tak Spodní vchod do Mystry Mystra si ji šetří. Dozvěděli jsme se také, co je příčinou pestrého zbarvení krápníků - hnědočervené zabarvení způsobuje železo, zatímco hnědé je způsobeno hořčíkem.
Zpátky jsme chtěli vyzkoušet jinou cestu, kterou jsme objevili na mapce na propagačním letáku. Podle průvodkyně ovšem žádná taková cesta zatím neexistuje a tak jsme museli zpět do Neapoli a odtud jsme pokračovali směrem na Spartu. Zde se ovšem nic významného nenachází a tak jsme bez zastávky dojeli Mystra do nedaleké Mystry. Ta leží pod zříceninami středověkého města, které je postaveno na předhoří Taygetu a tvoří nejrozsáhlejší památku pozdně byzantské doby (13. - 15. stol.)
Nejprve jsme navštívili biskupský chrám Mitropolis s freskami, dále pak klášter s nejstarším kostelem v Mystře zvaným Agia Theódori. Od kostelu Agía Sofía (kde se nachází také horní vchod na území Mystry) jsme vystoupali ještě k hradu, odkud je krásný výhled. Bylo by tu ještě mnoho dalších památek k vidění, ovšem v tomto nesnesitelném vedru se nám již nechtělo za nimi plahočit a rozhodli jsme se, že vyrazíme dále směrem k Olympii.
Mystra Mystra Mystra Mystra
Mystra Mystra Mystra Mystra
Pár kilometrů za Spartou se za zatáčkou po levé straně silnice nachází vydatný pramen. Toho si všiml i italský karavanista, bohužel už si patrně nevšiml, že je před pramenem i odstavná plocha pro auta. Zůstal stát na silnici hned za zatáčkou na plné čáře. Já jsem si ho bohužel všiml příliš pozdě a už jsem to nestihl dobrzdit - výsledek našeho souboje je vidět na fotografiích. Zatímco on měl pouze Havárie Havárie prasklé sklíčko u žárovky, mně to celkem slušně pobořilo celý předek.
Ihned se začal omlouvat a když jsem chtěl přivolat policii, snažil se mě přesvědčit, že to není potřeba a že jeho pojišťovna všechno zaplatí. Tomu jsem ovšem moc nedůvěřoval a policii zavolal. Policisté nezklamali a podle známého hesla "co neubrzdíš, to neukecáš" dali jednoznačně vinu mně. To jsem samozřejmě očekával, o způsobu ježdění a parkování v Řecku jsem si již stačil představu udělat. Doufal jsem ale, že mně vystaví protokol o nehodě, se kterým budu moci zajít u nás do pojišťovny. To se ale nestalo, prý za 2 dny by to mohlo být hotové a ve Spartě k vyzvednutí. Chvíli jsem se s ním dohadoval, protože v pátek jsme měli odplouvat z Igoumenitsi a to bych už nestihl tam dojet. Policista byl ze mě dost nervózní, pořád opakoval, že bychom už měli jet, protože se za chvíli začne stmívat a my bychom mohli mít problém... Tak jsem z něj nakonec dostal telefon a fax na policejní oddělení ve Spartě s tím, že se ve čtvrtek stavím na policejní stanici v Igoumenitse a oni mně tam protokol pošlou faxem.
Bez parabol na světlech (ale s funkčními žárovkami) jsme tedy pokračovali dále. Při nejbližší příležitosti jsme odbočili na lesní cestu a zakempovali jsme tak, abychom nebyli vidět ze silnice a nerozptylovali tak projíždějící řidiče.


Návrat na domovskou stránku