Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Kaňon Vikos

26.8. 2003

Probuzeni kozami Ráno nás probudily kozy, které v Řecku potkáte téměř na každém kroku. Dnešek jsme se rozhodli strávit prohlídkou kaňonu Vikos, což má být nejhlubší kaňon v Evropě (až 1 km hluboký). Neměli jsme ovšem žádnou vodu, tak jsme se rozhodli poprosit někoho z místních. Veřejný kohoutek na náměstí (dá-li se tomu tak v Monodendri říkat) byl totiž bez vody. Hned po ruce byl hotýlek, ovšem bylo nám řečeno, že vodu berou v Monodendri z nádrží a ty jsou nyní téměř prázdné. Můžeme si ale u nich koupit vodu balenou. To jsme odmítli a zkusili štěstí ještě jinde. O kousek níž byla ještě jedna restaurace, slečna se sice nejprve také zhrozila, když jsme na ni vyrukovali s tolika PET lahvema, ale nakonec nám dvě naplnila.
Kaňon Vikos Podle šipek jsme vyrazili do vápencového kaňonu Aios Vikos. Na projití celého kaňonu (který je Kaňon Vikos Zmije růžkatá asi 10 km dlouhý) jsme neměli čas, rozhodli jsme se tedy jít 3,5 hod. a poté se vrátit. Zpočátku byl kaňon hodně sevřený, ale pak se oranžově zbarvené skály rozestoupily více doširoka. Asi po dvou hodinách chůze jsme narazili na značku pramene, kde jsme se občerstvili a doplnili zásoby vody.
Kaňon byl zarostlý převážně listnatými stromy, které byly hustě obalené mechy a lišejníky, místy rostly fialové drobné bramboříky. V jedné prohlubni jsme objevili i zmiji růžkatou, prý nejjedovatější had v Evropě.
Potkali jsme i koně Kaňon jsme stihli projít až téměř do konce, časový limit ale vypršel, tak jsme to obrátili zase zpět. To už se začalo slušně zatahovat a zvedl se vítr. Po nějaké chvíli už bylo jasné, že se dešti nevyhneme. S tím jsme samozřejmě nepočítali, jelikož v průvodci tvrdili, že v Řecku v srpnu neprší. Vrátili jsme se kousek zpět k místu, kde jsme minuli převis a pod něj jsme se schovali. Netrvalo dlouho a spustil se pořádný liják.
Ohýnek pod převisem Dlouhou chvíli jsme trávili občerstvením a poté se Jíťa vytasila s kvízem o Řecku. Déšť ovšem neustával a citelně se ochladilo. Jarda ale nezklamal a vytáhnul zapalovač. Rozdělali jsme tedy oheň a ve vyprahlém Řecku jsme se ohřívali u ohýnku.
Když déšť polevil, vydali jsme se dále. Stále bylo poměrně chladno, takže jsme měli slušné tempo, abychom se zahřáli. Když už jsme se blížili k místu, kde jsme měli kaňon opustit a vyškrábat se strání nahoru, zaslechli jsme něco, co připomínalo zvuk vodopádu. Bylo to podezřelé, jelikož cestou tam jsme žádný vodopád neslyšeli.
Pavouček si vesele vodu přehopsal Vydal jsem se s Jardou na průzkum a to co jsme spatřili nás dost šokovalo. Z okolních svahů se Mnohonožka se nakonec utopila do kaňonu valilo ohromné množství vody, mohu-li tu hnědou břečku vodou vůbec nazvat. Okamžitě jsme varovali Haryho s Jíťou aby si pospíšili, že se na ně řítí proud vody.
Měli jsme štěstí, kdybychom se někde zdrželi, mohli jsme korytem kaňonu prchat před vodou zpět. Chvíli jsme pozorovali, jak se zachraňují další obyvatelé koryta. Drobní pavoučci běhali po vodě, jako by to byla ta nejlepší dálnice, ovšem taková mnohonožka už na tom byla podstatně hůř a nakonec se i utopila.
Amfiteátr Amfiteátr Vyškrábali jsme se strání nahoru, ještě jednou jsme si prohlédli nově zrekonstruovaný Kostel mramorový amfiteátr, který jsme objevili už ráno a podívali jsme se i k místnímu kostelu.
Po dešti už tekla voda z veřejného pítka na náměstí, kousek odtud prodávali i pohledy, což Jíťa nemohla neprozkoumat. Na nich jsme objevili velice pěkné kamenné mosty, které se nacházejí nedaleko. Dnes už je neprozkoumáme, ale zítra se stanou naším prvním cílem.
Přespali jsme opět u našeho oblíbeného helioportu, kde prý v noci zase rachotilo nějaké zvířátko konzervami. Do toho navíc ještě pršelo.


Návrat na domovskou stránku