Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Korint

5.9. 2003

Korintský průplav Korintský průplav V šest hodin ráno spadlo pár kapek, tak jsme trochu zpanikařili a postavili stan (už nefoukalo). Abysme si ho trošku užili, přeložili jsme vstávání ze sedmé na osmou hodinu. poté jsme navštívili ještě další prameny a zdejší pláž. Když jsme se v Korintském zálivu dostatečně schladili, pokračovali jsme ke Korintskému průplavu.
Ten je 6,3 km dlouhý, 23 m široký, 8 m hluboký a pojme lodi až do 10 000 tun. Spojuje Korintský a Saronský záliv (tedy Egejské a Jónské moře) a v podstatě sleduje trasu, na které již císař Nero chtěl kanál vykopat, ale stejně jako jiné pokusy, i tato akce ztroskotala. Průplav byl vybudován až v letech 1882 - 1883 a je zaříznut do terénu až 80 m hluboko. Nejlepší přehled přes celý průplav je ze silničního mostu, odkud jsme ho sledovali i my.
Oktaviin Appolónův chrám Přes tento most jsme tedy vjeli na Peloponés a hned jsme to zamířili do Starého Korintu. Z doby zašlé slávy tu zbyl Oktaviin (3 sloupy s bohatě zdobenými hlavicemi) a zdaleka viditelný Apollónův chrám. Z něho je zachováno sedm sloupů, část trámoví, uložení ve skále a část základů. Stavba měla na delší straně 15 monolitických sloupů mohutné velikosti. Cella byla dvoudílná, oba prostory měly dvoje vnitřní sloupoví.
Samozřejmě zde nesmí chybět ani muzeum, které poskytuje přehled o umění v Korintě. Zvláštní důležitost má chronologicky uspořádaná sbírka keramiky, která dává přehled o vývoji starokorintské keramiky. Vedle muzea je názorná ukázka různých typů hlavic sloupů.
Starý Korint Starý Korint Starý Korint Starý Korint
Muzeum Muzeum Muzeum Muzeum Muzeum
Po prohlídce jsme popojeli k pevnosti Akrokorintu, resp. k první křižácké bráně ve výšce 400 m. Prošli jsme touto bránou, potom ještě druhým a třetím opevňovacím systémem a ocitli jsme se uvnitř rozlehlého hradu. Z nejvýše položeného místa byla vidět Korintská šíje a obě moře - Jónské i Egejské. Za zmínku stojí ještě zbytky mešity ze 16. stol.
Akrokorint - Mešita Akrokorint Akrokorint Akrokorint - pohled na Korintskou šíji Akrokorint
Návštěvu Korintu jsme zakončili ve zdejší restauraci na gyrosu a frapé (studená našlehaná káva). Nalákala nás sem již v poledne paní, která mluvila poměrně dobře česky a my jsme se nakonec rozhodli, že to zkusíme. Po dobré večeři jsme zakotvili v olivovém háji za Korintem.


Návrat na domovskou stránku