Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Delfy

2.9. 2003

Když už jsme byli v pohoří Pilio, našli jsme v průvodci, že se zde nachází vesnička Millie. Ta měla být zajímavá především architektonicky a protože to pro nás byla jen minimální zajížďka, vesničku jsme navštívili. Byly zde ještě staré kamenné baráčky a zaujalo nás především důmyslné zavlažování, které procházelo celou vesnicí a rozvětvovalo se ke každému baráčku. Systémem přepážek vedla voda zřejmě vždy v předem určený čas do některé větve zavlažovacích kanálků.
Navštívili jsme i zdejší muzeum, kde se nám libily především staré fotografie a obrazy zdejšího okolí. Na nich jsme objevili železnici s krásnými kamennými mosty, bohužel už jsme nezjistili, kde přesně se nacházejí. Celkově nás ale návštěva vesnice spíše zklamala a tak jsme rychle pokračovali dále.
Lamia
Jeli jsme opět přes Volos (čímž se okruh přes pohoří Pilio uzavřel) a nabrali jsme směr Lamia. Lamia V Lamii se podle průvodce nachází pevnost nad městem, kterou jsme chtěli navštívit. Byl zde trošku problém s parkováním, nakonec jsme zaparkovali na okraji města u nemocnice a vydali se Lamia směrem k pevnosti.
Opět bylo příšerné vedro, takže jsme k pevnosti přišli už dosti vyčerpaní a co nás dorazilo úplně bylo, že až k pevnosti vede z druhé strany krásná silnička. Pevnost byl vlastně středověký hrad, ve kterém bylo umístěné i muzeum. Nějak se nám nedařilo koupit vstupenky, ale poté, co jsme bez nich vstoupili do expozice, to rázem pochopili a vstupenky nám prodali. Shlédli jsme různé šperky, keramiku a nástroje, bohužel se zde nemohlo fotit.
Z Lamie jsme pokračovali na Thermopyly (v překladu Teplé brány). Jméno získaly podle teplých sirných pramenů, při nichž vznikly malé termální lázně. Dříve v těchto místech pohoří dosahovalo Thermopyly až těsně k pobřeží, v antických časech byl na nejtěsnějším místě průjezd široký jen na rozměry vozu. Naplaveniny charakter tohoto území zcela změnily a dnešní dálnice přibližně sleduje průběh pobřeží z antických dob.
Dnes je zde k vidění především památník, který připomíná bitvu Sparťanů s Peršany. U Thermopyl padl roku 480 př. Kr. Leonidas s 300 Sparťany, když Efialtova zrada umožnila Peršanům obchvat zezadu horskou stezkou a tak znemožnili řeckému vojsku ústup.
Na pahorku na druhé straně dálnice, kde probíhala poslední fáze boje, je ještě prostá pamětní deska se slavným thermopylským epigramem od Simonida: "Poutníče, jdi do Sparty, zvěstuj tam, že jsi nás zde viděl ležet, jak to zákon poručil." Přes početnou skupinu německých školáků jsme si desku ovšem nemohli pořádně ani prohlédnout, natož pak vyfotit.
Muzeum v Delfách Odtud už jsme pokračovali rovnou do delfské věštírny, abychom ještě stihli prohlídku. Nejprve jsme navštívili zdejší muzeum, ve kterém se mimo jiné nachází slavný omfalos (pupek) z římské doby a potom hurá do věštírny. Bylo už dost pozdě a paní u pokladny nás varovala, že už asi nestihneme prohlídku stadiónu.
Stadión Stadión Měli jsme štěstí, na poslední chvíli jsme to ještě stihli. Všudypřítomné "babky píšťalky", které dohlíží na neposlušné turisty a kdokoliv se na něco jen trošku křivě podívá, už na něho pískají, nás popoháněly, protože už ho chtěly zavřít. Zběžně jsme si ho prohlédli a už jsme byli vyhnáni. Stadión je nejvyšší bod v delfské věštírně, při sestupu jsme si tedy důkladněji prohlédli další pamětihodnosti, kolem kterých jsme cestou na stadión jen prolétli - divadlo s 5000 míst k sezení, Apollónův chrám, pokladnici Athéňanů a další bezejmenné objekty. Stihli jsme to těsně před zavíračkou.
Delfy Apollónův chrám Delfy Delfy
Gymnasium Naproti věštírně je cesta dolů ke gymnasiu, který se sestával ze 180 m dlouhé běžecké dráhy a palaistry (cvičiště). Je tam též kulatá vodní nádrž Kultovní okrsek Athény ke koupání o průměru 10 m. Trošku jsme si utahovali z Haryho, který učí na gymnáziu v Brně, že jeho gymnázium, které nepatří k nejmenším, zdaleka těchto rozměrů nedosahuje. Pokračovali jsme dále až do kultovního okrsku Athény zvaného Pronaia. Nejzachovalejší je zde kruhový Tholos, který byl částečně obnoven. Dále se zde nachází např. ionská pokladnice z Massilie, dorská pokladnice nebo starý chrám Athény.
Protože už pomalu začínalo zapadat slunce, museli jsme se vydat hledat nějaký nocleh. Projížděli jsme dále pohořím Parnas až jsme se utábořili opět v jedné opuštěné nepoužívané zatáčce silnice.


Návrat na domovskou stránku