Obsah

Odjezd

Benátky

Jeskyně Perama

Kaňon Vikos

Mosty u Kipi

Kláštery Metéora

Kastoria a Edessa

Soluň

Výstup na Mytikas

Pláž Mylopotamos

Delfy

Mys Sunion

Athény

Korint

Mykény a Nafplio

Jeskyně Dyros

Kythira

Mystra

Olympia

Igoumenitsa

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Athény

4.9. 2003

Dnes byla na pořadu dne prohlídka Athén. Jeden průjezd Athénami jsme si již vyzkoušeli a po druhém jsem moc netoužil. Chtěli jsme tedy odstavit auto u první možné stanice metra a metrem dojet do centra. Plán to byl hezký, ovšem jen těžko uskutečnitelný. Nikde jsme neviděli žádnou cedulku směřující na parkoviště (jak je to obvyklé u jiných evropských metropolí), tím méně k metru. Učinil jsem pokus zabočit do některé z vedlejších ulic a zde zaparkovat, bylo to však beznadějné. Řekové parkují úplně všude a každý plácek je využit. Projížděli jsme tedy znovu po dálnici Athénami a hledali vhodné místo k zaparkování. Díky tomu jsme nepřekračovali maximální povolenou rychlost, čímž jsme se hned stali nápadnými a na jednom semaforu nás zastavili policisté. Po kontrole dokladů se ptali, kam jedeme. Řekl jsem, že hledáme nějaké parkoviště. Vrátili mně doklady a odjeli, aniž by cokoliv poradili..
Attalova stoa na agoře Dojeli jsme až na druhý konec Athén do míst, kde jsme je včera též opouštěli. Podle průvodce se zde měla nacházet čtvrť Kifisia, kde je konečná stanice metra. V boční uličce jsem nachal auto a vydali jsme se hledat stanici metra. Nebylo to tak jednoduché, asi většina řeků jezdí auty. Nakonec se to ale podařilo.
Metro vede převážně po povrchu, jen několik stanic v centru je podzemních. Zřejmě díky přípravám na olympiádu je město celé v rekonstrukci a ta se nevyhnula ani stanicím metra. Některými jsme pouze projížděli Hefaisteion Hefaisteion a i většina ostatních byla na kraji použitelnosti. Vystoupili jsme v centru na stanici Monastiraki.
Prošli jsme tržnicí a vydali jsme se na Agoru, kde jsme navštívili sloupovou síň Attalova stoa) s muzeem a Hefaistův chrám (jeden z nejlépe zachovaných řeckých chrámů, protože díky přeměně na křesťanský kostel byl uchráněn před zničením).
Muzeum na Agoře Muzeum na Agoře Muzeum na Agoře
Erechtheion Parthenon Odtud jsme pokračovali na Akropoli - skála Akropole měří v západovýchodním směru 320 m, v severojižním směru 156 m a dosahuje v nejvyšším bodě 156,2 m. K vidění jsou zde především dva chrámy - Parthenon zasvěcený Athéně, největší dochovaná stavba na Akropoli a Erechtheion, který je menší, ale zato členitější. V sloupové předsíni na jižní straně plní funkci sloupů ženské sochy, tzv. karyatidy. Další sochy je možné shlédnout v Akropolském muzeu, které obsahuje jedny z nejcennějších sbírek řeckého umění.
Karyatidy Akropolské muzeum Akropolské muzeum Akropolské muzeum
Z Akropole je pěkný pohled na Odeion Heroda Attika, divadlo římského typu. Sousedství Dionýsova divadla nechá jasně vystoupit rozdíl mezi řeckou a římskou stavbou divadla. Řecké divadlo zapojuje své řady diváků do přirozené kotliny a tato Cavea přesahuje přes půlkruh. Orchestra je původně kruhová a volně Dionýsovo divadlo Odeion Heroda Attika se napojuje na nízkou jevištní stavbu (skene). Mezi Cavea a jevištěm jsou příchody pro Chor (parodoi).
Zcela jiné jsou zásady u římského divadla. Cavea je přesně polokruhová, postranní příchody jsou překlenuty, v pozdější době zvýšená scéna (jeviště) dostává víceposchoďovou jevištní zeď bohatě zdobenou sloupy a sochami, která je tak vysoká jako nejvyšší sedadla.
32 příkře stoupající řady diváků Odeionu Heroda Attika pojaly 5000 návštěvníků a byly nově zhotoveny z bílého mramoru. Současný stav divadla, které bylo ve středověku pojato do opevnění hradu, je tak výborný, že dnes se v něm konají během letního athénského festivalu divadelní představení a koncerty významných evropských souborů.
Římská agora Věž větrů Z Akropole jsme pokračovali k Hadriánovu oblouku (rovněž v lešení) a navštívili jsme i Římskou agoru, kde stojí Věž větrů. V osmiboké 12 m vysoké stavbě z doby kolem r. 40 př. Kr. byly vodní hodiny. Za své jméno věž děkuje reliéfnímu znázornění osmi božstev větrů. Pod tímto jsou ještě zachovány sluneční hodiny.
Na další památky už nebyl čas ani nálada, tak jsme se zanořili opět do metra a jeli zpět k autu. Tak Stanice metra jednoduché to ale nebylo, protože naše stanice byla v opačném směru rozkopaná, takže jsme museli jet nejprve několik stanic na druhou stranu, tam přestoupit a až odsud se vydat správným směrem.
Představa, že pojedeme znovu přes celé Athény mě moc nelákala, tak jsme se rozhodli jet přes okrajové čtvrti. Vzhledem k chybějícím směrovkám to rovněž nebylo až tak jednoduché, ale po několika otočkách jsme to v docela slušném čase zvládli.
Zamířili jsme do městečka Lutraki, což jsou známé přímořské a termální lázně na východním břehu Korintského zálivu. Dojeli jsme sem již za tmy, přesto jsme ještě prozkoumali zdejší lázeňský park. Objevili jsme zde teplý pramen a tak jsme se dohadovali, jestli to bude pramen termální, nebo jestli je teplý jen od sluníčka...
Doplnili jsme zásoby vody a vyjeli jsme kempovat nad město. Snažili jsme se postavit stan, ale po chvíli jsme to vzdali. Foukal totiž velmi silný vítr, na který nebyl náš stan stavěn a pořád nějak nechtěl držet tvar.


Návrat na domovskou stránku