Kříž u České Metuje
Obec ta byla založena kolem roku 1220 na levém břehu řeky Metuje. Jdeme-li mírným stoupáním po cestě směrem k Polici nad Metují, uvidíme po levé straně siluetu stolové hory Ostaš a hned vedle cesty nádherný starobylý kamenný kříž s vytesaným nápisem.
Takovýchto křížů, jejichž původ není dobře znám, je v tomto kraji ještě několik - v
Pěkově je jeden dokonce zazděn v terase domu.
Z druhé strany kříže je většinou vyryt nějaký obrazec. U našeho kříže se jedná o poprsí muže, u kříže pod Hořičkama není vyryta loukoť, jak vypráví pověst, ale kuše. Jde totiž ve většině případů o smírčí kříže.
Smírčí kříže byly stavěny podle magdenburského práva ve 13. - 16. století na místech, kde došlo k nějaké vraždě. Církev pak zprostředkovávala odškodnění mezi vrahem a pozůstalými. Zato měla, podle výše zločincova majetku, nárok na peněžitou úhradu - na mše sloužené za duše zavražděných i na postavení křížů.
Další památkou v obci je mohutná lípa srdčitá u č. 21. Říká se jí "Berkova" a má obvod kmene 580 centimetrů. Můžeme se jen dohadovat, kdo drží prvenství staroby. Zda kříž, jehož původ je nejasný, nebo lípa, u které spočítati letokruhy zatím nejdou - a to je dobře.