Střípky

O plivníkovi

Čarodějnice

Hromový kámen v Adersbachu

Po stopách ...

Pod borovicí

Sedmiletá válka

Hřbitovní kostelík v Broumově

Pověst z Ruprechtic a Rožmitálu

Kříž u České Metuje

Všeho je jen do času ...


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Kříž u České Metuje

Obec ta byla založena kolem roku 1220 na levém břehu řeky Metuje. Jdeme-li mírným stoupáním po cestě směrem k Polici nad Metují, uvidíme po levé straně siluetu stolové hory Ostaš a hned vedle cesty nádherný starobylý kamenný kříž s vytesaným nápisem.

Ostaš - stolová hora - v popředí kamenný kříž u České Metuje Takovýchto křížů, jejichž původ není dobře znám, je v tomto kraji ještě několik - v Pěkově je jeden dokonce zazděn v terase domu.

Z druhé strany kříže je většinou vyryt nějaký obrazec. U našeho kříže se jedná o poprsí muže, u kříže pod Hořičkama není vyryta loukoť, jak vypráví pověst, ale kuše. Jde totiž ve většině případů o smírčí kříže.

Smírčí kříže byly stavěny podle magdenburského práva ve 13. - 16. století na místech, kde došlo k nějaké vraždě. Církev pak zprostředkovávala odškodnění mezi vrahem a pozůstalými. Zato měla, podle výše zločincova majetku, nárok na peněžitou úhradu - na mše sloužené za duše zavražděných i na postavení křížů.

Další památkou v obci je mohutná lípa srdčitá u č. 21. Říká se jí "Berkova" a má obvod kmene 580 centimetrů. Můžeme se jen dohadovat, kdo drží prvenství staroby. Zda kříž, jehož původ je nejasný, nebo lípa, u které spočítati letokruhy zatím nejdou - a to je dobře.


Návrat na domovskou stránku