Střípky

O plivníkovi

Čarodějnice

Hromový kámen v Adersbachu

Po stopách ...

Pod borovicí

Sedmiletá válka

Hřbitovní kostelík v Broumově

Pověst z Ruprechtic a Rožmitálu

Kříž u České Metuje

Všeho je jen do času ...


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Sedmiletá válka na Policku

Ve druhé polovině 18. století probíhala v tomto kraji tak zvaná sedmiletá válka. Proti Prusku a Slezku stála smíšená vojska rakouská v čele s věhlasným generálem Laudonem.

Slavný generál často bránil důležité stezky přes skalnatou hradbu Stěn - říkalo se jim pasy. Na těchto pasech, nad obcí Hony, vybudoval Laudon v roce 1758 opevnění, která přes proradnost Prusů uchránil. Prušáci totiž sebrali obyvatele okolních vesnic, muže i ženy, a hnali je před sebou, aby v nejprudší palbě trhali císařské záseky. Laudon pozice udržel a znovu pak v červnu rok nato, kdy opět pruské vojsko nutilo vesničany, aby polní hradby rozmetali. Tak to bylo ještě několikráte. Naposledy zde bylo umístěno šestnácte děl v únoru roku 1759 - ale k bojům již nedošlo. Snad cizí armádu vystrašil přízrak švédského vojáka - bubeníka z třicetileté války, který se prý dodnes zjevuje v lesích okolo Laudonových valů a neustále bubnuje na vojenský buben.

Vysoká Srbská - z kopce ke kapličce To ve Vysoké Srbské došlo k jiné události. Jednou tu vezly pruské zásobovací oddíly na dvěstě vozů s potravinami a nejrůznějším zbožím. Chorvaté, kteří za sedmileté války bojovali pod praporem císařsko - rakouské armády, je zaskočili a všechno zboží sebrali.

Vysoká Srbská - do kopce okolo chaloupek Vysokosrbští občané si pak domů odváželi plno mouky, rýže a také kávy. Tu prý ještě tenkrát neznali a tak se vypravuje, jak zrnka kávy zkusila jedna selka připravit jako hrách. Když se naměkko uvařiti nechtěla, vysypala hospodyně kávová zrna na dvůr - drůbeži.

Tak došlo k tomu, že po tolika strádáních, které měl lid ve všech těch vojnách, které zde v okolí proběhly, měli jednou štěstí. Ve Vysoké Srbské se dosyta všichni najedli a drůbež se stala průkopníkem v požívání, dnes v pravdě lidového nápoje - kávy.


Návrat na domovskou stránku