Střípky

O plivníkovi

Čarodějnice

Hromový kámen v Adersbachu

Po stopách ...

Pod borovicí

Sedmiletá válka

Hřbitovní kostelík v Broumově

Pověst z Ruprechtic a Rožmitálu

Kříž u České Metuje

Všeho je jen do času ...


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Po stopách

Již více jak dvě desítky let se každoročně koná na konci června turistický pochod Červený Kostelec - Sněžka. Nazván je Po stopách Jakuba Haliny. Kdo vlastně Halina byl?

Jedná se o skutečnou postavu vlatním jménem Jakub Alina, syn sedláka z Horního Kostelce. Měl dva bratry a sestru. Jako dědictví po rodičích připadla Jakubovi nedostavěná výměnkářská chalupa při hospodářství. Statek však vyhořel a tak bratr Josef dostavěl chalupu a nastěhoval se s rodinou do ní.

Jakub od té doby žil jak se dalo. Často přespával na seně nebo slámě, živil se hlavně nádenickou prací na faře, ve škole, u obchodníka Hůlka nebo pláteníka Macha. Byl velmi málomluvný a nikdy se nesmál. Příjmení Alina mu lidé změnili na Halinu, protože nosil dlouhou lněnou halenu. Uměl však číst a psát, česky i německy a velmi ochotně přijímal posílky do Pruska, kde měl kostelecký farář Unger a učitel Rudl příbuzné. Rovněž velice rád vyprovázel pohřební průvody a modlil se za zesnulé.

Nestal se nikdy vojákem, protože si v mládí způsobil zranění na noze, aby nebyl odveden. Zůstal však nadosmrti zchromlý.

Po nezdařené revoluci v Polsku byl v roce l832 na pouti v Čenstochově zatčen pro podezření z vyzvědačství a dopraven do vězení na Sibiř. Odtud se mu podařilo asi po roce a půl navrátit zpět do Haliče a nakonec i vrátit se do Čech, domů.

Povídalo se, že měl přeci jenom našetříno něco peněz v bankocentlích, ale v době, kdy byl na Sibiři, mu je myši rozhryzaly na půdě za krovem.

A tak žil dál v chudobě až do roku 1855, kdy zemřel jako úplný žebrák.

Nešťastný to osud.


Návrat na domovskou stránku