Střípky

O plivníkovi

Čarodějnice

Hromový kámen v Adersbachu

Po stopách ...

Pod borovicí

Sedmiletá válka

Hřbitovní kostelík v Broumově

Pověst z Ruprechtic a Rožmitálu

Kříž u České Metuje

Všeho je jen do času ...


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Hromový kámen v Adersbachu

Přijdete-li poprvé do Adršpašských skal, jste okouzleni romantikou pískovcových věží, tajemných roklí i krásou jezírka. Odcházíte-li pak z tohoto kouta, počínáte toto místo nazývat důvěrně "Ádrem" - to pojmenování nanajdete na žádné mapě a tak zůstává pouze ve vašich srdcích. Skály a prales byl dlouho jen útočištěm zvěře - medvědů i vlků. Lidé sem přicházeli pouze v dobách nesvobody a pronásledování. To dokumentují i letopočty vyryté v tmavých slojích.

Projdete-li Landshutskou branou, pojmenovanou na památku polských kupců, kteří pomáhali objevovat skalní město, narazíme přímo u cesty na Hromový kámen, ke kterému se váže velmi podobný příběh jako ke Hromovému kameni na Boru.

Roku 1629 prchal zde jeden dánský setník se svou milenkou, dcerou svidnického kupce, před císařskými vojáky do skalního labyrintu. Tady našli úkryt u bratského Adršpach - Skalní město - Hromový kámen kněze v jeho chýši, který se zde rovněž ukrýval a nad nímž držel ochrannou ruku majitel panství Abraham Bohdanecký, sám rovněž protestat.

Císařští však úkryt objevili a hned jeden z vojáků máchnul mečem po setníkovi .... ale v tu chvíli z čistého nebe udeřil blesk do skály nad císařským vojákem. Skála se odlomila a za strašlivého rachotu se zřítil do rokle balvan, který rázem pohřbil pod sebou útočníka.

Ostatní hned plni hrůzi utekli a tak milenci zůstali uchráněni.


Návrat na domovskou stránku