Střípky

O plivníkovi

Čarodějnice

Hromový kámen v Adersbachu

Po stopách ...

Pod borovicí

Sedmiletá válka

Hřbitovní kostelík v Broumově

Pověst z Ruprechtic a Rožmitálu

Kříž u České Metuje

Všeho je jen do času ...


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Hřbitovní kostelík v Broumově

Na okraji městského hřbitova v Broumově stojí vynikající památka lidového stavitelství, nejstarší dochovaný dřevěný kostelík v Broumov - hřbitovní dřevěný kostelík českých zemích. Jeho dnešní podoba pochází z roku 1449, založen byl však patrně již roku 1177 a přestavěn ve 14. století. Za husitských válek vyhořel a jeho poslední větší obnova byla provedena roku 1811.

Kostelík Panny Marie má trámový strop s původní ornamentikou z poloviny 15. století. Velmi zajímavý je též obraz z roku 1609, který zpodobňuje tehdejší město Broumov. V ochozu se zachovalo devět dřevěných desek s popisem místních událostí z let 1542 - 1847. Kromě historie výstavby Broumova se zde můžeme dočísti i to, že roku 1542 zažilo město nájezd kobylek, v roce 1582 tu zase řádil mor, v roce 1630 panoval mimořádný hlad a drahota, v roce 1766 navštívil Broumov císař Josef II. a další a další události.

Podle dochované pověsti založila kostelík pohanská panna, která na znamení svého úplného odvrácení se od pohanství upletla věnec, proložený vlastními vlasy. Věnec se pak ukazoval s tím, že každý, kdo by jej vzal do ruky s posměchem, bude ztrestán strašlivým zjevením.

Proto i dnes se zachovává v kostelíku posvátné, nikým nerušené ticho. Co kdyby ....


Návrat na domovskou stránku