Vodníci

Všude samý vodník

Mezihorský vodník

Vodník z Maršova

Vodník z Kozínku

Radechovský hastrman

Kostelecký vodník

Vodník v Horním Dřevíči

Vodník v Rokytníku

Hastrman ve Velkém Poříčí

Poklekovský vodník

Vodník ze Studnice

Havlovický vodník

Hastrman ze Stolína

Vodník z Červeného Kostelce

Vodník z Roudenky

Ledhujský vodník

Vodník z Panského rybníka v Polici

Vodník pod Zděřinou

Vodník v Ochozi

Vodník ze Špinky

Zapomněl vyřídit pozdrav

Vodník tkalcem

Vodník z pěkovských Končin

A co pověděl havlovický nakonec?


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Vodník z Roudenky

Antonín Kábrt zavezl jednou, takhle ráno, se svým bratrem sud na vodu k potoku u Roudenky. Toho času bylo velké sucho a o vodu byla v celé vsi nouze.

K večeru měli sud plný a chtěli jej pomocí koňského potahu odtáhnout domů. Jak ale s koňmi byli od potoka asi padesát kroků, koně začali stříhat ušima, nepokojně frkat a živou mocí nechtěli dále. Na pobízení pouze několik kroků učinili a už zase stáli chvějíc se po celém těle.

Kábrt tedy koně obrátil a chtěl s nimi couvat - ale marně. Koně se třásli víc a víc, funěli a vzpínali se, ale neučinili jediný krok. Přinesli tedy dlouhý řetěz, zapnuli jej za oj a sud a znovu pobídli koně aby zabrali - pak zasvištěl bič. Koně napnuli všechny síly, ale sud se hnul pouze několik kroků. Z koňů se kouřilo a na dvacátý pátý pokus dostali sud až na povoz.

Když se dostali až na silnici, div divoucí, koně šli lehce jako panny. Doma pak sud s vodou chtěli sundat, ale sud jen zaduněl - byl úplně prázdný - a tak hrozná námaha s ním byla. Tehdy se všem rozbřesklo. Poškádlil je vodník z Roudenky.


Návrat na domovskou stránku