Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Skógar

1.9. 2004

Ráno jsme se mohli opět přesvědčit o proměnlivosti počasí na jihu Islandu, protože jsme se probudili do nádherného dne a po včerejším lijáku a větru nebyla ani památka. Nejprve jsme museli vyřešit základní problém příštích dnů - jak se budeme bez auta dopravovat. Vzhledem k cenám autobusů pro nás připadal do Dnešní autostop bude dlouhý úvahy pouze autostop a dnešek to měl prověřit. Potřebovali jsme se totiž nejprve dostat pro věci do Skógaru a potom stopovat zase zpět, a to až do Reykjavíku.
Vzhledem k tomu, že nás bylo 5, museli jsme se nějak rozdělit. Pro začátek jsme navrhli rozdělení do dvou dvojic (kluk + holka) a jeden bude muset cestovat sám. Jak jsem čekal, los padl na mě, takže jsem neváhal a vydal se na hlavní silnici zkusit štěstí. To mně ovšem moc nepřálo - jednak bylo ještě poměrně časně, takže jezdilo ještě méně aut než obvykle a jednak nikdo nezastavoval.
Po chvíli dorazil i Hary s Emou, kteří vyrazili stopovat směrem ke Skógaru a dali mně tak šanci jako prvnímu odchytit projíždějící auta. Poté přišel i Petr s Luckou, kteří čekali na druhé straně silnice na odpočívadle až něco stopnu a podle obsazenosti auta se buď svezou se mnou a nebo potom budou zkoušet štěstí sami. Vše ovšem dopadlo úplně jinak - mně nikdo nezastavoval a po nějaké době jsem nevěřil vlastním očím. Auto, které před chvílí jelo směr Skógar se vrátilo na odpočívadlo, chvíli tam stálo, Petr se s řidičkou mezitím domluvil, ta je naložila a odjeli. Aniž by se tedy snažili, měli Petr s Luckou o odvoz postaráno.
Já jsem tedy jak trubka stál dál na silnici a marně se pokoušel cokoliv stopnout. Předem jsme se domluvili, že nejpozději v 15:00 si dáme sraz ve Skógaru, jinak to už pak nemá cenu se ani snažit tam dostat. Bylo to necelých 30 km a už jsem byl smířen s tím, že za chvíli vyrazím pěšky. Potom se na mě ale štěstí přeci jen usmálo a jeden starší dědula mně zastavil. Znal jen pár anglických slov, ale na domluvu to stačilo. Po chvíli jízdy najednou vidím, že Hary s Emou rovněž ještě stopují. My jsme měli auto dost narvané, jeden člověk by se ještě vešel, dva už by byl ale problém. Dědula ani nejevil snahu zastavovat. Tak jsem Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru se zmínil, že to jsou moji kamarádi, kteří také ještě nikoho nestopli. Dědula tedy zastavil, trošku jsme to uspořádali a nakonec se všichni vešli. Do Skógaru k muzeu jsme dorazili chvíli po Lucce s Petrem, takže nám to pěkně vyšlo.
Po chvíli zmatků se nám podařilo získat i naše odložené batohy, takže jsme byli připraveni k další cestě. Bylo nám ovšem trochu hloupé jen tak odejít, a navíc expozice v muzeu vypadala poměrně zajímavě, takže jsme se rozhodli obětovat poměrně vysoké vstupné a muzeum navštívit.
Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru Muzeum je rozdělené do několika částí a budov. V hlavní budově jsou exponáty především z oblasti Skógaru, které ukazují, jak se zde dříve žilo. Bohužel veškeré popisky byly pouze v Islandštině. V další budově se nachází expozice věnovaná dopravě a komunikační technice, nachází se zde i prodejna suvenýrů. Ta Lidové muzeum ve Skógaru nějakou magickou přitažlivostí vcucla obě holky a ty tam zůstaly po celou dobu, co jsme si tuto expozici prohlíželi. Jedním z exponátů byla i Škoda 120 z roku 1989, škodovky jsou dodnes na Islandu poměrně rozšířené a dobře hodnocené.
Později jsme objevili důvod, proč se holky zdržely. Chtěly si koupit čepice a pořád si zkoušely jednotlivé modely a nemohly se mezi nimi rozhodnout. Nakonec se to společnými silami podařilo a mohli jsme pokročit do poslední části muzea. Tou byla venkovní expozice, jakýsi skanzen, kde bylo možné si prohlédnout, jak se na Islandu dříve žilo. Tuto jedinečnou možnost máte teď i vy prostřednictvím mnoha fotografií, které jsem v celém muzeu pořídil.
Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru
Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru
Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru Lidové muzeum ve Skógaru
Muzeum dopravy a telekomunikací Muzeum dopravy a telekomunikací Muzeum dopravy a telekomunikací Muzeum dopravy a telekomunikací
Muzeum dopravy a telekomunikací Muzeum dopravy a telekomunikací Muzeum dopravy a telekomunikací Muzeum dopravy a telekomunikací
Skanzen Skanzen Skanzen Skanzen
Skanzen Skanzen Skanzen Skanzen
Skanzen Skanzen Skanzen Skanzen
Dnešní den byl opět ve znamení oslav - Lucka slavila své kulatiny (a dvacetiny to nebyly :-)) a kde jinde bysme našli lepší prostředí pro oslavu, než u vodopádu Skógafoss. Měli jsme pro ni překvapení, podařilo se nám najít obchod s vínem a jedno jsme jí tam zakoupili. Samozřejmě dostala i hobla, těžko Lucka dnes slaví Lucka dnes slaví ale říci, jestli to bylo větší urpení pro ni, nebo pro Emu.
Protože jsme chtěli ještě vyjít nad vodopád a poté se dostat stopem do Reykjavíku, přesunuli jsme zbytek oslav na večer. Vodopád vypadal zvrchu rovněž impozantně, jak můžete posoudit. Samozřejmě nemohlo ještě chybět focení před vodopádem v nových čepicích, které už holky z hlavy prakticky nesundaly.
Při stopování do Reykjavíku jsem se s Petrem a Luckou domluvil na vzájemné spolupráci, každý jsme obsadili jednu cestu a zhruba po půlhodince jsme skutečně stop chytili. Aby to ale nebylo tak jednoduché, Skógafoss odzhora Čepice holkám sluší tak si Petr s Luckou usmysleli, že cestou ještě vystoupí a půjdou nakoupit do supermarketu. Co, to bylo tajné. Já jsem nehodlal podstupovat další stopařské martyrium a pokud by náš řidič jel až do Reykjavíku, tak pojedu s ním. Pokoušel jsem se mu to vysvětlit, protože jeho angličtina se také omezovala jen na několik základních slov, a nakonec se mně to i povedlo. Jel opravdu až do Reykjavíku a dokonce mě dovezl až na hlavní autobusové nádraží, kde jsme měli každou hodinu (od 20:00) sraz.
Dorazil jsem tam krátce po sedmé, takže jsem měl ještě spoustu času. Prolistoval jsem tedy prospekty, kterých bylo na nádraží neúrekom, a krátce před osmou mně přišla SMSka od Haryho, že jsou v Reykjavíku v kempu a jdou pěšky na nádraží. Mezitím přijela i Lucka s Petrem a tak jsme se tu všichni sešli.
Zbývalo ještě vyřešit otázku, kde oslavíme ty Lucčiny narozeniny. Protože to vypadalo na déšť, zvolili jsme nakonec variantu, že dojdeme do kempu, kde postavíme stany a někde to tam oslavíme. Obzvlášť Hary s Emou z toho měli asi velkou radost, jelikož odtamtud právě přišli a není to odtud zrovna nejblíž.
Nejprve jsme ale ještě na nádraží zakoupili na příští den turistickou kartu, na kterou měly být zdarma vstupy do muzeí, MHD, ZOO, bazénů a hlavně na Volcano show, na kterou jsme se chystali.


Návrat na domovskou stránku