Obsah

Úvod

Odjezd

Hveragerði

Þingvellir

Geysir

Vodopád Gullfoss

Hveravellir

Siglufjörður

Akureyri

Jezero Mývatn

Askja

NP Jökulsárgljúfur

Krafla

Bakkagerði

Stafafell

Jökulsárlón

NP Skaftafell

Dyrhólæy

Duhové hory

Skógar

Reykjavík

Krísuvík

Modrá laguna

Cesta domů

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Askja

19.8. 2004

Naše nocležiště Ráno jsme si museli přivstat, auto jsme měli rezervované od osmi hodin do půlnoci. Čekala nás cesta do Výlet k Askje vnitrozemí k sopce Askja. Zdejší krajina je prý velmi podobná krajině měsíční a proto zde také trénovali američtí astronauté před svým letem na Měsíc.
Jak můžete vidět na mapce, cestu protíná řada řek a potoků, většinu z nich je nutné přebrodit. Proto také není možné vyrazit s obyčejným osobákem. Cestou jsme dojeli jedno auto s Holanďany, se kterými jsme se u brodu domluvili na výměně jednoho člena posádky. Můžete proto vidět i vlastní brodění v akci, jak to Hary nafotil. Zvláště druhý brod byl dost hluboký a dveřmi u spolujezdce dovniř i maličko nateklo. Pravděpodobně vlivem velmi teplého letošního počasí (prý byla překonána řada denních teplotních rekordů) byla hladina řek, díky tajícím ledovcům, vysoká. Na to upozorňovala i výstražná tabulka u brodu. Umístili ji ale šikovně na druhé straně, takže nás nemohla nijak znervóznit :-)
Překonávání prvního brodu Překonávání prvního brodu Překonávání druhého brodu Výstražná cedulka
Jak jsme měli doposud štěstí na počasí, tak dnes bylo velmi pochmurně a naděje na zlepšení byla nepatrná. Měsíční krajina u Askji To se bohužel potvrdilo a když jsme dorazili k Askje, střídavě pršelo, mrholilo a nebo chumelilo. Byly i světlé chvilky, kdy vykouklo sluníčko, ty ale netrvaly příliš dlouho.
Kráter Víti s jezírkem Jak působí okolí sopky opravdu bezútěšně, vlastní sopka vypadá velmi zajímavě. Nachází se zde třeba kráter Víti, který se vytvořil po erupci Askji r. 1875. Je asi sto metrů široký a šedesát metrů hluboký. Na dně je jezírko s teplou vodou, kde je možné se vykoupat.
Za ním potom najdete jezero Öskjuvatn, které vzniklo v kaldeře sopky. Má plochu 11 km2 a s hloubkou až 220 m je to nejhlubší jezero na Islandu. Poslední erupce sopky byly zaznamenány v letech 1875, 1921-1929 a 1961.
Okolí Askji, v pozadí jezero Öskjuvatn Podnikli jsme menší výpravu po okolí, ze které můžete vidět i nějaké fotografie. Nakonec jsme neodolali a i přes nepřízeň počasí jsme sešli vykoupat se do jezírka v kráteru Víti. Voda naštěstí nebyla zdaleka tak teplá, jak varovaly cedulky nad kráterem. Holkám se naopak teplota necelých 30 °C zdála nízká a byla jim zima. Nic to nebylo ovšem proti tomu, když člověk vylezl z vody ven. Tak rychle jsme ještě asi ustrojení nebyli. Mezitím kolem procházel hlouček turistů a asi se dost divili, co za blázny se to tam koupe.
Okolí Askji Okolí Askji Okolí Askji Koupel v jezírku Koupel v jezírku
Vzhledem k tomu, že jsme měli ještě dostatek času, rozhodli jsme se vydat k ledovci Dyngjujökull. Co nás trošku trápilo byl ukazatel paliva, který neúprosně odměřoval ujeté kilometry a pomalu, ale jistě, se propadal k červenému poli. Nejbližší čerpací stanice byla, jak snadno uhodnete, zpět v Reykjahlíðu. To byl i hlavní důvod, proč jsme nakonec vyměkli a dojeli jsme pouze k čelu tohoto ledovce. Podle mapy i podle průvodce měly být ještě kousek jižněji ledovcové sopky, to jsme však už nechtěli riskovat. Krajina se cestou k ledovci trošku proměnila a z neútěšné měsíční krajiny začaly vystupovat nádherné horské útvary.
Cestou k ledovci Cestou k ledovci Cestou k ledovci Cestou k ledovci
Hrana ledovce je od sopečného prachu pěkně černá a na první pohled se příliš neliší od okolní krajiny. Udělali jsme si opět menší výlet po okolí a pak jsme se již vydali na zpáteční cestu.
Ledovec Dyngjujökull Okolí ledovce Okolí ledovce
Podařilo se mně prosadit jinou cestu, než-li po které jsme přijeli. Byl to trošku risk, jelikož jsme Přírodní rezervace Hvannalindir netušili, nakolik bude obtížná. Teoreticky měla být výhodnější, protože menší část cesty vedla terénem. Ovšem v případě, že by se jednalo o obtížně sjízdný terén, asi bychom s benzínem nevystačili.
Lucka za volantem Zpět do Reykjahlíðu Naštěstí byla tato cesta o hodně jednodušší. Brodů zde bylo minimálně a byly mělké a celkově byla cesta kvalitnější, takže se dalo jet mnohem rychleji. Nechali jsme řídit i holky, aby si také užily jízdy teréňákem a bylo vidět, že jim to svědčí :-)
Nakonec jsme s benzínem vyšli bezproblémově a auto jsme vratili ještě hodinu před limitem. Celkem jsme dnes ujeli asi 400 km. Přespali jsme opět v našem pseudokráteru.


Návrat na domovskou stránku