Obsah

Příjezd

Okolí Lauterbrunnen

Jungfraujoch

Les Diablerets

Mont-Blanc

Ženevské jezero

Vodopády na Rýně

Neuschwanstein

Souhrnná statistika


Napište mi
své připomínky, náměty, ...

Jste [CNW:Counter] návštěvník


Ženevské jezero

16.-17.8. 2001

Hned ve čtvrtek ráno jsme se vydali zpět do Švýcarska, nejprve jsme měli namířeno do Ženevy. Na hranicích nás celníci odstavili a jali Vodní lyžař se zkoumat naše pasy. Mezitím u nás zastavil člověk na motorce, který po chvíli říká Harymu - Jak se máš? Hary odpověděl něco ve smyslu, že dobře a jak že se má on. A on povídá: "Moje žena Slovák". Původně si myslel, že jsme taky ze Slovenska. Když zjistil, že jsme z Čech, tak říkal, že to nevadí, protože je to skoro jeden stát. Zeptali jsme se ho, jestli by nám neporadil místo, kde se dá v Vodotrysk na jezeře Ženevě pokud možno zaparkovat zadarmo. Přestože měl velmi málo času, tak protože jsme z Čech, tak nás tam prý zavede.
Celník vyšel z budky a ukazoval druhému celníkovi můj pas (to by nebylo tak divné, mám ho několikrát zmoklý) a Kátin pas. Proč zrovna její netuším, ale vše proběhlo v pohodě a mohli jsme jet dál. Náš nový známý nejen že nás zavedl na kraj Ženevského jezera, kde se dá zdarma parkovat, ale ještě nás upozornil na radarovou kontrolu.
Zde se s náma rozloučil a my jsme vyrazili na prohlídku Ženevy. Ženeva je celkem pěkné město s celkem asi 400 000 obyvateli, z nichž přibližně jedna třetina pochází ze 157 různých zemí, sídlí zde řada mezinárodních organizací. Největší dominantou je samozřejmě Ženeva přes jezero Ženevské jezero, největší jezero ve střední Evropě. Na fotografiích můžete vidět vodního lyžaře na jezeře a hlavně vodotrysk, který celému jezeru vévodí. Vodotrysk je až 140 m vysoký, rychlost vody u ústí vodotrysku dosahuje 200 km/hod. a do vzduchu je každou vteřinu vypuštěno 500 l vody. Ještě se také můžete podívat na Ženevu přes jezero.
Naše další cesta vedla kolem Velkého divadla do parku, kde když máte dlouhou chvíli, můžete si zahrát třeba šachy. V tomto parku se nachází rovněž známá zeď reformace. Naše poslední cesta v Ženevě vedla ke katedrále, z věže katedrály máte celkem pěkný výhled na město i na jezero.
Velké divadlo Šachy v parku Zeď reformace Pohled z věže katedrály Katedrála
Ze Ženevy jsme pokračovali podél břehu Ženevského jezera, naší první zastávkou měl být zámek v Nyonu. Bohužel zámek byl v celkové rekonstrukci, kolem dokola lešení, takže jsem ho ani nefotil. Jak ale můžete vidět z následujících dvou fotografií, měli zde jiné atrakce, které jsme samozřejmě využili :-)
Hary s Káťou na houpačce Já s Míšou na druhé houpačce
Château de Pragins Abysme si spravili chuť, pokračovali jsme do městečka Rolle, kde se nachází další z mnoha zámků, které jsou podél Ženevského jezera. Cestou jsme ovšem minuli švýcarské národní muzeum - Château de Pragins. Odbočku za Nyonem jsem sice viděl, ale to jsem ještě netušil, co to vlastně je. To jsme zjistili až z prospektů, které jsme získali později. Tak alespoň letecký snímek...
Jak můžete vidět z dalších dvou fotografií, zámek v Rolli je docela pěkný, jako všude je pěkně upravené i okolí. Protože náš chleba z Kauflandu, který vstupoval do druhého týdne života, nebyl úplně nejměkčí, koupili jsme si zde švýcarské bagety, na kterých jsme si večer báječně pochutnali.
Zámek v Rolle Zámek v Rolle
Hary se učí plavat Od Sněhurky s Vojtou jsme dostali typ na údajně perfektní místo pro přespání. Bylo to u jezera Lac de Joux, což pro nás znamenalo asi 30 Ranní koupel km zajížďku. Po chvíli hledání jsme to tam skutečně našli, ono je zde totiž skoro všude zákaz táboření. Musím uznat, že za tu zajížďku to skutečně stálo, bylo tu překrásně, takže jsme neodolali a museli jsme se vykoupat. Na fotce můžete vidět Haryho, jak se učí plavat. V rukou měl totiž PET lahve, které ale zrovna na fotce vidět nejsou.
Přestože Kátě vždycky dost dlouho trvalo, než do vody vlezla, vykoupaly se holky i ráno, což je zdokumentované na další fotce. To jsem je docela obdivoval, protože v půl osmé byla přeci jen ještě zima.
Naším dnešním cílem bylo především město Lousanne, na které se těšila hlavně Míša. Nejprve jsme ale ještě zajeli do Morgesu, kde je rovněž pěkný zámek. A nejen to, měli zde obzvláště pěkně upravené pobřeží kolem Ženevského jezera, jak můžete vidět i na fotografii. V zámku se jako téměř tradičně nachází vojenské muzeum.
Pobřeží v Morgesu Zámek v Morgesu

Odtud jsme již pokračovali do Lousanne. Zdejší dominantou je především katedrála, kterou jsme samozřejmě rovněž navštívili. Na první fotografii je vidět pohled na katedrálu zvenčí, na druhé je pak vidět, jak vypadá uvnitř. Nad katedrálou se ještě nachází zámek. V Lousanne je spousta pěkných uliček, na posledních dvou fotografiích si dvě z nich můžete prohlédnout.
Katedrála v Lousanne Vnitřek katedrály Zámek nad katedrálou Lousanne Lousanne

Z Lousanne jsme ještě pokračovali dále podél Ženevského jezera až k nejznámnějšímu hradu Švýcarska - Chillonu. Na ten jsem se nejvíc těšil asi já. Ze všech hradů, co jsme ve Švýcarsku viděli, byl asi opravdu nejhezčí, ale v Čechách máme i hezčí :-))) Zde jsme se dostali až na protilehlou stranu Ženevského jezera a dále jsme už pokračovali do Bernu. Pro lepší představu se na posledním obrázku můžete podívat na mapu Ženevského jezera.
Hrad Chillon Hrad Chillon Mapa Ženevského jezera


Návrat na domovskou stránku